5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
هوای تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

هوای تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت برای پنجمین روز پیاپی ناسالم برای گروه‌های حساس است.

اعتمادآنلاین| بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا، طی صبح امروز (10 بهمن) کیفیت هوا به‌دلیل عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده‌ها در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت اما طی روز با رشد تدریجی ناپایداری جوی و افزایش تندی باد، شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم می‌شود.

 

تداوم این شرایط جوی همراه با احتمال بارش تا اواخر وقت امروز سبب کاهش غلظت آلاینده‌ها می‌شود و کیفیت هوای بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار می‌گیرد.

 

با آغاز تردد خودروها طی صبح فردا (11 بهمن) انتظار می‌رود که بر غلظت آلاینده‌ها افزوده شود اما با وزش باد به‌نسبت شدید در طول روز از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد بنابراین در ساعات پایانی روز شنبه باوجود افزایش ترافیک شامگاهی، برقراری وضعیت قابل ‌قبول کیفیت هوا در بیشتر مناطق پایتخت دور از انتظار نیست.

 

بر اساس این گزارش کیفیت هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته منتهی به 8 صبح امروز با شاخص میانگین 146 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت و کیفیت هوای هم اکنون نیز با شاخص میانگین 128 همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس است.

 

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا 50 هوا نپاک»، از 51 تا 100 هوا «قابل قبول یا متوسط»، از 101 تا 150 هوا «ناسالم برای گروه‌های حساس»، از 151 تا 200 هوا «ناسالم برای همه گروه‌ها»، از 201 تا 300 هوا «بسیار ناسالم» و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا «خطرناک» است.

 

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران توصیه کرده است که در شرایطی که شاخص کیفیت هوا نارنجی رنگ و بیانگر هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان و زنان باردار از فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها