12/7/2021
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
افزایش عرضه نفت اوپک برای هفتمین ماه پیاپی

افزایش عرضه نفت اوپک برای هفتمین ماه پیاپی

عرضه نفت اوپک در ماه ژانویه برای هفتمین ماه افزایش یافت، این در حالی است که کاهش تولید نیجریه افزایش تولید را محدود کرد.

اعتمادآنلاین| بررسی رویترز نشان داد که پس از توافق ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) برای تسهیل کاهش عرضه این ائتلاف، تولید نفت اوپک در ماه ژانویه برای هفتمین ماه افزایش یافته، این در حالی است که کاهش غیرارادی صادرات نیجریه این افزایش را محدود کرد.

 

این بررسی نشان داد که 13 عضو اوپک در ماه ژانویه 25 میلیون و 750 هزار بشکه در روز نفت عرضه کرده‌اند، این رقم 160 هزار بشکه در روز بیشتر از ماه دسامبر و نسبت به کاهش بی‌سابقه تولید این سازمان در ماه ژوئن بسیار کمتر بود.

 

در ماه ژانویه، بیشترین افزایش عرضه از طرف عربستان سعودی و عراق، دو تولیدکننده عمده این سازمان بود که سهمیه بالاتر آنها را نشان می‌دهد. در حالی که عراق در گذشته برای پایبندی به سهمیه کاهش تولید خود در توافق اوپک پلاس تلاش نکرده بود، در این ماه به‌طور کامل به سهمیه‌اش پایبند بود.

 

ائتلاف اوپک پلاس در ماه ژانویه موافقت کرد 500 هزار بشکه در روز بیشتر نفت تولید کند که سهم اوپک از آن حدود 300 هزار بشکه در روز است، علت این افزایش عرضه بهبود محدود تقاضای جهانی نفت از بحران ویروس کروناست.

 

این بررسی نشان داد که این سازمان کمی بیش از نیمی از این مقدار را عرضه کرده است، در نتیجه تولیدکنندگان اوپک که به این توافق متعهد هستند، در ماه ژانویه 103 درصد از کاهش وعده داده شده را اجرا کرده‌اند، این در حالی است که این رقم در ماه دسامبر 99 درصد بود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها