4/23/2021
جمعه، ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
تک فرزندی و کاهش موالید، گیلان را به یکی از پیرترین استان های کشور تبدیل کرده است

تک فرزندی و کاهش موالید، گیلان را به یکی از پیرترین استان های کشور تبدیل کرده است

مریم  اردبیلی فعال، پژوهشگر و کنشگر در حوزه زن، خانواده و جمعیت کشور در ششمین نشست تخصصی چالش‌های جمعیتی گیلان  که با حضور فرهیختگان و پژوهشگران مسائل جمعیتی گیلان در حسینه شاهد رشت برگزار شده، گفت: نرخ موالید در دهه 60 در کشور 8/6 بوده است که متاسفانه این آمار امروز به 8/1 رسیده است.

اعتمادآنلاین|مریم  اردبیلی فعال، پژوهشگر و کنشگر در حوزه زن، خانواده و جمعیت کشور در ششمین نشست تخصصی چالش‌های جمعیتی گیلان  که با حضور فرهیختگان و پژوهشگران مسائل جمعیتی گیلان در حسینه شاهد رشت برگزار شده، گفت: نرخ موالید در دهه 60 در کشور 8/6 بوده است که متاسفانه این آمار امروز به 8/1 رسیده است.

 

او افزود:  امروزه اغلب خانواده ها  در کشور به دلیل برخی مشکلات به تک فرزندی روی آورده اند که باعث کاهش جمعیت در کشور شده و آمارها نشان می دهد گیلان یکی از پیرترین استان کشور است.

 

پژوهشگر و کنشگر در حوزه زن، خانواده و جمعیت کشور، با بیان اینکه تک فرزندی باعث کاهش ارتباط عاطفی در فرزند و خانواده می‌شود، گفت: مردم گیلان به دلیل برخورداری از مواهب طبیعی، منابع خدادادی، خونگرمی  و عرق به خانواده ،  باید با ازدیاد فرزند این استان را به سمت استان جوان هدایت کنند.

 

مریم اردبیلی، کاهش جمعیتی گیلان را یک  بحرانی دانست و افزود: برای ارتقاء رشد خانواده باید شرایط مناسب را برای دوفرزندی و چند فرزندی در خانواده سوق دهیم و این امر باید به صورت متفکرانه و آینده نگری برای مردم باشد و برای ازدیاد نسل باید به سرمایه اجتماعی اعتماد کرد.

 

سرهنگ الیاس کوثری، جانشین سپاه قدس گیلان هم در این نشست گفت: منابع انسانی بزرگترین و ارزشمند منابع هر کشور است که با ید برای ارتقاء کشور و شکوفایی به حفظ منابع انسانی اندیشیده شود.

 

او افزود: همه باید برای هدایت کشور به خصوص استان به سمت جوان گرایی  تلاش کنیم و خود را در این زمینه مسئول بدانیم.

 

معصومه پرسام، مسئول سازمان جامعه زنان سپاه قدس گیلان گفت: بررسی تخصصی چالش جمعیتی استان یکی از موضوعات مهمی است که با توجه به پیر بودن جمعیت گیلان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این حوزه است و برای رشد جمعیت و افزایش موالید برنامه های تشویقی در دستور کار است.

 

او  افزود: برای بررسی این موضوع تاکنون شش نشست تخصصی برگزار شده است و از متفکران و اندیشمندان استان برای بررسی و ارائه راهکار‌های افزایش رشد جمعیت بهره گرفته می شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها