5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد و وقوع بهمن در ارتفاعات کشور

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد و وقوع بهمن در ارتفاعات کشور

مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به شرایط آب و هوایی کوهستان‌ها طی چند روز آینده گفت: خطر وزش باد در ارتفاعات به‌ویژه ارتفاعات البرز و زاگرس و احتمال وقوع بهمن درپی افزایش دما و وزش باد در ارتفاعاتی که تجمع برف وجود دارد طی روزهای آینده دور از انتظار نخواهد بود.

اعتمادآنلاین| صادق ضیاییان، مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، اظهار کرد: احتمال وزش باد با سرعت حدود 40 کیلومتر در ساعت در میانه روز برای ارتفاع 3000 متر در بخش‌هایی از ارتفاعات مرکزی، رشته کوه اشترانکوه، برخی ارتفاعات اصفهان، خرم‌آباد، شمال خوزستان و برخی ارتفاعات شمال شرق کشور طی روزهای آینده ‌پیش‌بینی می‌شود.

 

وی ادامه داد: این شرایط جوی و وزش باد شدید با سرعت بیش از 40 کیلومتر در ساعت در میانه روز در ارتفاعات البرز مرکزی و در ارتفاعات حدود 4000 متر استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، مرکزی،  قم و ارتفاعات شمال تهران نیز دور از انتظار نخواهد بود.

 

مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن بیان اینکه روز جمعه (24 بهمن) وزش باد نسبتا شدید در ارتفاعات 3000 متر بخش‌هایی از ارتفاعات خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد، خاطرنشان کرد: در ارتفاعات 5000 متر به بالای دماوند نیز باد شدید ‌پیش‌بینی می‌شود.

 

به گفته ضیاییان، در چنین شرایطی با توجه به افزایش دما، خطر احتمال ریزش بهمن وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود کوهنوردان از مناطقی که در آن برف‌ حجیمی وجود دارد، فاصله بگیرند همچنین در نقاطی که باد شدید می‌وزد، احتمال می‌رود «نقاب برفی» به‌ویژه در خط‌الراس‌ها شکل بگیرد که با خالی شدن زیر برف ممکن است خطری برای کوهنوردان به وجود آید.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها