4/20/2021
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
سیاست واشنگتن در مخالفت با سامانه اس-400 ترکیه تغییر نکرده است
آمریکا:

سیاست واشنگتن در مخالفت با سامانه اس-400 ترکیه تغییر نکرده است

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد، انتظار می‌رود وزرای امور خارجه آمریکا و ترکیه طی چند روز آتی تماسی تلفنی برقرار کنند اما باید تاکید کرد که سیاست آمریکا در مخالفت با تصمیم ترکیه برای خریداری سامانه‌های دفاع هوایی اس-400 روسیه همچنان بسان گذشته است و تغییر نکرده است.

اعتمادآنلاین| «ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: انتظار داریم که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌اش طی چند روز آتی فرصتی برای برقراری یک تماس تلفنی با یکدیگر داشته باشند.

 

در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیشنهاد اخیر ترکیه را مبنی بر اینکه شاید نیاز نباشد سامانه‌های دفاع موشی اس-400 روسیه را همیشه فعال نگه دارد، بررسی‌ می‌کند یا خیر، پرایس گفت: سیاست واشنگتن بسان گذشته است و تغییری نکرده است.

 

وی افزود: سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 روسیه ناسازگار و متناقض با تجهیزات ناتو هستند، آنها امنیت تکنولوژی ناتو را تهدید می‌کنند و آنها با تعهدات ترکیه به عنوان یکی از متحدان ناتو همسو نیستند.

 

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه گفته بود، ترکیه در مذاکرات با آمریکا فعال‌سازی تنها بخشی از سامانه‌های دفاع مشکی اس-400 خود را پیشنهاد می‌دهد.

 

پرایس نگفت که آیا واشنگتن این پیشنهاد را بررسی می‌کند یا خیر، تنها بار دیگر تاکید کرد که سیاست آمریکا بسان گذشته است و واشنگتن همچنان از آنکارا می‌خواهد تا این سامانه اس-400 را حفظ نکند.

 

پرایس اظهار کرد: ترکی یکی از متحدان دیرینه و باارزش ناتوست. ما همانند دیگر متحدان، به دنبال همکاری با ترکیه در زمینه اولویت‌های مشترک هستیم. ما با ترکیه برای رسیدگی به اختلافات مذاکره می‌کنیم.

 

واشنگتن ترکیه را به خاطر خریداری سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 روسیه که جنگنده‌های اف-35 آمریکا را تهدید می‌کنند و با تجهیزات دفاعی ناتو ناسازگار هستند، تحریم کرد؛ ادعاهایی که آنکارا آنها را رد می‌کند. ترکیه تاکید دارد که سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 کاملا مستقل از تجهیزات دفاعی ناتو هستند.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها