7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
مجلس باید به دنبال راهی برای حل مسائل مردم باشد
پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل نود:

مجلس باید به دنبال راهی برای حل مسائل مردم باشد

رئیس کمیسیون اصل نود گفت: در کشور ما رابطه نمایندگان و مردم، رابطه وکالتی است. مجلس باید در مسیر طراحی سیستم برای شنیدن صدای مردم حرکت کند و دنبال راهی باشد که مسائل مردم را حل کند. 

اعتمادآنلاین| رئیس کمیسیون اصل نود با بیان اینکه در کشور ما رابطه نمایندگان و مردم، رابطه وکالتی است؛ گفت: مجلس باید در مسیر طراحی سیستم برای شنیدن صدای مردم حرکت کند.

 

حجت‌الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات، در نوزدهمین دوره آموزشی تشکیلاتی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به وظایف کمیسیون اصل نود گفت: کمیسیون اصل 90 قانون اساسی، مرجع تظلم خواهی آحاد مردم نسبت به طرز کار قوای سه گانه است. 

 

وی اظهار داشت: امری که ما در تمامی این سال‌ها بر آن تکیه کردیم تا با تاکید بر آن تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، مشارکت مردم بود. مشارکت مردم علاوه بر انتخابات و راهپیمایی، باید در زمینه مطالبه‌گری هم بروز پیدا کند. کمیسیون اصل 90 هم ناظر بر همین مسئله است.

 

پژمان‌فر تصریح کرد: در کشور ما رابطه نمایندگان و مردم، رابطه وکالتی است. مجلس باید در مسیر طراحی سیستم برای شنیدن صدای مردم حرکت کند و دنبال راهی باشد که مسائل مردم را حل کند. 

 

وی افزود: مسائل مردم ناشی از دو امر است؛ ضعف قوانین و دستورالعمل‌ها، یعنی ریل‌گذاری غلطی که اجازه استفاده مردم از قوانین را نمی دهند و دیگری ضعف اجرا که برای این مسئله طرح‌هایی مثل سوال، تذکر، استیضاح و... وجود دارد و یکی دیگر از این ابزار‌ها، کمیسیون اصل 90 است. 

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مرجع تظلم خواهی آحاد مردم نسبت به طرز کار قوای سه گانه است که فرصت انجام یک وظیفه فراقوه‌ای را در مقابل آحاد مردم به مجلس می دهد و به شکایات مردم در طرز کار قوای سه گانه رسیدگی می کند که در واقع نظارت مجلس به طرز کار خودش است. 

 

وی افزود: امروز در حال تصویب تفاهم‌نامه با ستاد امر به معروف با هدف تاکید بر ایجاد سیستم مطالبات قانونی برای آحاد مردم هستیم که در این صورت مجلس در ارتباط با اجرای اصل 90 قانون اساسی بتواند بهتر عمل کند. 

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها