6/25/2021
جمعه، ۰۴ تیر ۱۴۰۰
گلدن گلوب حتی یک عضو رنگین پوست ندارند

گلدن گلوب حتی یک عضو رنگین پوست ندارند

تنها یک هفته مانده به برگزاری هفتادو هشتمین دوره اهدای جوایز سالانه گلدن گلوب، شوک بزرگی به این انجمن وارد شد.

اعتمادآنلاین| تایمز با تهیه گزارشی گفته است شمار روزنامه‌نگاران سیاه‌پوست در میان 87 عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود صفر است؛ یعنی این مجموعه با رای یکدست چهره‌های سفیدپوست به انتخاب برترین‌های سال می‌پردازد.

 

گفته شده اخلاق در این مجموع مدت‌هاست زیر سوال رفته که پیشنیه آن به دهه 1960 برمی‌گردد که در فاصله 1968 تا 74 نمایش تلویزیونی مراسم آن متوقف ماند و تحقیقات اف‌سی سی (کمیسیون ارتباطات فدرال) در جریان بود.

 

رسوایی پیا زادورا در سال 1982 (گفته شد همسرش اعمال نفوذ کرد تا وی جایزه بهترین هنرپیشه نوظهور را دریافت کند) نیز به اعضا این اجازه را داد تا رفتارهایی داشته باشند که خارج از مسیر صداقت است.

 

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود نه تنها به اعضایش اجازه می‌دهد تا از استودیوها و شبکه‌هایی که به آنها بعداً رای می‌دهند امکانات تجملاتی دریافت کنند بلکه این سازمان به ظاهر غیرانتفاعی به اعضای خود که بسیاری از آنها روزنامه‌نگاران پرتلاشی هستند، مبلغ قابل توجهی برای خدمت در سرویس‌های مختلف پرداخت می‌کند.

 

پذیرایی در فرانسه ممکن است توضیح دهنده انتخاب سریال تلویزیونی «امیلی در پاریس» در میان نامزدهای امسال گلدن گلوب باشد.

 

سال پیش یک روزنامه‌نگار نروژی به نام کرستی فلا شکایتی علیه این انجمن مطرح کرد و گفت این سازمان با ممنوع کردن عضویت وی و سایر روزنامه‌نگاران واجد شرایط خارجی، سعی دارد تا ارزش فروش گزارش اعضای فعلی خود را در مناطق مختلف بالا ببرد و به این ترتیب آن‌ها از یک درآمد بالقوه محروم می‌شوند. طبق مقررات انجمن مطبوعات خارجی هالیوود همه اعضای آن باید در لس‌آنجلس مستقر باشند و پوشش رسانه‌ای کشورهای دیگر را از آمریکا فراهم کنند.

 

دادخواست این روزنامه‌نگار سال پیش رد شد اما موجب شد تا نگاه جدی‌تری به مقررات پنهان این انجمن بشود.

 

تایمز همچنین با اعضای انجمن صحبت کرد و در این میان یکی از اعضا که نخواست نامش اعلام شود گفت در میان اعضای انجمن، هستند افرادی که روزنامه‌نگار واقعی نیستند اما عضو انجمن هستند چون تهدیدی برای کسی به شمار نمی‌آیند.

 

سخنگوی انجمن اظهارت «فلا» را کاملاً نادرست خواند اما به تایمز گفت سازمان متعهد است که به عدم تنوع در انتخاب‌هایش رسیدگی کند.

 

امسال گلدن گلوب در میان نامزدهایش چند فیلم خیلی مطرح سال را که کاملاً با حضور بازیگران سیاهپوست شکل گرفته بودند مانند «5 هم‌خون»، «یهودا و مسیح سیاه»، «بلک باتم مارینی» و «آمریکا در برابر بیلی هالیدی» را نادیده گرفت و در بخش سریال‌های تلویزیونی نیز «نابودت می‌کنم» را که با حضور بازیگران سیاه شکل گرفته، نادیده گرفت.

 

بسیاری از ناظران نیز از انتخاب «امیلی در پاریس» و «موسیقی» گیج شداند. گفته شده پارامونت بیش از 30 عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود را سال 2019 به فرانسه برد تا از مراحل ساخت «امیلی در پاریس» دیدن کنند و آنها را 2 شب در هتل پنج ستاره‌ای که هزینه اجاره اتاق در آن از شبی 1400 دلار شروع می‌شود اسکان داد و یک کنفرانس خبری و ناهار ویژه و سرگرمی برای آنها ترتیب داد. به گزارش تایمز این گروه راهی مکان فیلمبرداری این سریال در موزه‌ای خصوصی هم شدند.

 

سخنگوی انجمن گفته کنترلی بر رای اعضا ندارد و قصد آنها ساختن درکی فرهنگی از طریق سینما و تلویزیون است.

 

تایمز همچنین در گزارش خود گفته انجمن مطبوعات خارجی هالیوود از طریق درآمدهای تبلیغاتی و فروش حق امتیاز پخش به ان‌بی‌سی حقوق‌های کلان به اعضایش پرداخت می‌کند.

 

برای مثال 24 عضو کمیته تماشای فیلم‌های خارجی هر یک ماه پیش 3465 دلار دریافت کردند. اعضای کمیته سفر ماهی 2310 دلار و اعضای کمیته جشنواره فیلم ماهی 1100 دلار دریافت می‌کنند. 5 عضو هیات مدیره نیز سال پیش بین 63 تا 135 هزار دلار دریافت کردند.

 

کارشناسان مالیاتی گفته‌اند این نوع پرداخت به ویژه برای سازمانی که از پرداخت مالیات معاف است، معمول نیست و آکادمی‌های فیلم و تلویزیونی به اعضای خود حقوقی پرداخت نمی‌کنند.

 

سخنگوی انجمن گفته از چالش‌های مالی اخیر مطلع است و سعی دارد تا از اعضایش حمایت کند.

 

به گفته تایمز اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود از جمله روزنامه‌نگارانی بودند که پرداختی اضطراری 125 هزار دلاری برای روزنامه‌نگاران را هم دریافت کردند.

 

منبع: مهر

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها