4/17/2021
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
برنامه هسته‌ای ایران نیازمند یک رویکرد سازنده است
سرگئی لاوروف؛ وزیر امور خارجه روسیه:

برنامه هسته‌ای ایران نیازمند یک رویکرد سازنده است

وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه برنامه هسته‌ای ایران نیازمند یک رویکرد سازنده است، از آمریکا خواست تا تلاش‌ها در این راستا را افزایش دهد.

اعتمادآنلاین| «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) با تأکید بر این مسئله که برنامه هسته‌ای ایران نیازمند رویکردی سازنده است، از دولت جدید ایالات متحده درخواست کرد تا تلاش‌ها در این راستا را افزایش دهد.

 

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «ریانووستی»، لاوروف طی سخنرانی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، از دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا درخواست کرد تا تلاش‌ها در زمینه توافق هسته‌ای ایران را افزایش دهد.

 

وزیر خارجه روسیه با تأکید بر لزوم تلاش ایالات متحده برای برجام گفت: «در چارچوب بازبینی «ان‌پی‌تی»، مسئله ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی و وسایل نقلیه حمل این سلاح‌ها در خاورمیانه و همچنین اوضاع برنامه هسته‌ای ایران، نیازمند رویکردی سازنده است. ما از همگی و اول از همه از دولت جدید آمریکا درخواست می‌کنیم تا تلاش‌ها در این حوزه‌ها را که برای جامعه جهانی اهمیت دارد، افزایش دهد».

 

علیرغم آنکه دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران ابراز تمایل کرده است اما در مناسبات مختلف، مقام‌های ارشد این کشور از جمله «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده برای ایران تعیین شرط کرده‌اند.

 

با اینحال، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده‌اند که این آمریکا و نه ایران بوده که برجام را نقض کرده است و بنابراین قبل از ورود به هرگونه مذاکره درباره بازگشت به برجام، باید تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

 

ایران تا یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

 

یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

 

ایران از آن زمان اعلام کرده الزامی برای رعایت محدودیت‌های مندرج در برجام در زمینه غنی‌سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

 

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

 

منبع: فارس

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها