4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
تعاونی‌های اشتغالزا دوباره احیا می‌شوند

تعاونی‌های اشتغالزا دوباره احیا می‌شوند

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احیای تعاونی های اشتغالزا خبر داد و گفت: با ایجاد و گسترش مراکز نوآوری و توسعه تعاون بهره وری در تعاونی ها بالا می رود و زمینه تحقیق و توسعه و نوآوری در شرکتهای تعاونی فراهم می شود.

اعتمادآنلاین| معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احیای تعاونی های اشتغالزا خبر داد و گفت: با ایجاد و گسترش مراکز نوآوری و توسعه تعاون بهره وری در تعاونی ها بالا می رود و زمینه تحقیق و توسعه و نوآوری در شرکتهای تعاونی فراهم می شود.

 

محمد جعفر کبیری در گفت وگو با ایسنا، درباره حمایت از تعاونی های اشتغالزا اظهار کرد: یکی از اقدامات حمایتی وزارت تعاون احیای تعاونی های اشتغالزا و کمک به توسعه بازار تعاونی ها با مساعدت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون است که به همین منظور اعتباری معادل 21 هزار میلیارد تومان از سوی بانک توسعه تعاون برای امسال پیش بینی شد که این اعتبار نسبت به سال گذشته 60 درصد رشد داشته است.

 

وی درعین حال از پرداخت 900 میلیارد تومان تسهیلات به طرح های اشتغال روستایی در سال جاری خبر داد و گفت: این تسهیلات در قالب سامانه کارا توسط بانک توسعه تعاون پرداخت شده است.

 

کبیری در ادامه با اشاره با راه اندازی سامانه جامع هوشمند بخش تعاون اظهار کرد: این سامانه یکی از اقدامات بزرگ و موثر وزارت تعاون در راستای شفافیت بود که امضاهای طلایی را از بین برد و باعث شد نظارتها 12 برابر بیشتر شود.

 

وی تصریح کرد: در این راستا برگزاری مجامع الکترونیک تعاونی‌ها را برای اولین بار در شهریور ماه شاهد بودیم و بنا داریم که در سال 1400 تعاونی ها مجامع خود را به شکل الکترونیک برگزار و از مزایای آن استفاده کنند و امکان رتبه بندی آنها در سال آینده را از طریق این سامانه فراهم خواهیم کرد.

 

معاون امور تعاون وزیر کار درعین حال تعیین تکلیف لایحه اصلاح قانون تعاون را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد: این لایحه با گذشت 9 سال به سرانجام برسد و مشارکت هرچه بیشتر تعاونی ها در اتاق های تعاون را شاهد باشیم.

 

کبیری همچنین درخصوص راه اندازی مراکز نوآوری و توسعه تعاون گفت: توسعه نوآوری یکی از رویکردهای جدی ما در بخش تعاون است و به همین منظور با حمایت از تعاونی های دانش بنیان و شرکتهای نوپا درصدد تحقق این رویکرد در بخش تعاون هستیم. در حال حاضر 11 مرکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) در کشور وجود دارد که برای فعالیت آنها بودجه مستقلی درنظر گرفته شده و طبق هدفگذاری ها قرار است تا پایان سال آینده هر استان به یک مرکز "منتا" مجهز شود.

 

به گفته وی کمک به تشکیل و تقویت واحدهای تحقیق و توسعه در بخش تعاون و ارتقای بهره وری شرکتهای تعاونی از جمله اهداف ایجاد مراکز نوآوری تعاون به شمار می رود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها