4/23/2021
جمعه، ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز 1400
مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز 1400

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تاکید بر ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز 1400، گفت: علی‌رغم آنکه مردم فارس و خصوصا شیراز به مهمان‌نوازی شهره‌اند، اما با توجه به شرایط شیوع کرونا، هرگونه سفر تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود.

اعتمادآنلاین| رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تاکید بر ممنوعیت سفر به شیراز در ایام نوروز 1400، گفت: علیرغم آنکه مردم فارس و خصوصا شیراز به مهمان‌نوازی شهره‌اند، اما با توجه به شرایط شیوع کرونا، هرگونه سفر تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود.

 

مهرزاد لطفی در نشست روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا ضمن تسلیت فرا رسیدن سالروز وفات پیام آور کربلا حضرت زینب کبری(س)، گفت: از هموطنان می خواهم در ایام نوروز 1400 از سفر به شیراز خودداری کنند تا ضمن حفظ سلامت عمومی در شرایط کنونی، از گسترش چرخه‌های انتقال بیماری کووید19 جلوگیری شود.

 

وی بروز نشانه‌های موج چهارم بیماری در استان با توجه به افزایش موارد ابتلا و بستری، همچنین شناسایی مواردی از ابتلا به گونه جهش یافته انگلیسی در استان را زنگ خطری دانست که باید جدی گرفته شود و یادآور شد: این هشدارها در آستانه نوروز جدی‌تر بوده و بی‌توجهی و سهل انگاری، با اقداماتی نظیر سفرهای غیرضروری، این نگرانی‌ها را بیشتر می کند.

 

لطفی خاطرنشان کرد: تلاش برای ساخت واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشور به معنی پایان کرونا نیست و همگی باید کماکان به رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی، استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی و شست و شوی مکرر دست‌ها توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

بهبودی بیش از 169 هزار بیمار مبتلا به کروناویروس در فارس

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، نیز گفت: از ابتدای شیوع بیماری کووید19 تاکنون، بیش از 673 هزار تست شامل تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در استان فارس انجام و منجر به شناسایی 178 هزار و 142 بیمار مبتلا به کووید 19 شده است.

 

عبدالرسول همتی با اشاره به اینکه 169 هزار و 969 بیمار شناسایی شده در فارس تاکنون بهبود یافته‌اند، گفت: با جان باختن 2 بیمار دیگر طی 24 ساعت گذشته شمار قربانیان این بیماری در فارس به 3244 نفر رسیده است.

 

وی مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم بستری در بیمارستان‌های فارس تا ظهر شنبه 9 اسفند را 587 نفر ذکر و اضافه کرد که از این تعداد، 87 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می کنند.

 

شناسایی 5 بیمار مشکوک به کرونای انگلیسی در فارس

 

معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز همچنین از شناسایی 5 مورد جدید مشکوک به کووید19 با علائم بالینی ویروس جهش یافته موسوم به ویروس انگلیسی در شهرستان‌های کازرون، قائمیه، مرودشت و زرین دشت خبر داد و اعلام کرد که با در نظر گرفتن چهار مورد قبلی تعداد موارد مشکوک به کرونای جهش یافته در فارس به 9 نفر افزایش یافته است.

 

همتی با اشاره به اینکه این موارد با کیت‌هایی که در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار گرفته، شناسایی شده اما برای اطمینان‌بیشتر نمونه‌ها به انستیتو پاستور تهران هم ارسال شده است،گفت: تاکنون انستیتوپاستور سه مورد از موارد ارسالی را مقبت قطعی اعلام کرده است.

 

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به قدرت بیماری‌زایی نوع جهش‌یافته این ویروس، لازم است تمام مردم عزیز حساسیت بیشتری نسبت به آن داشته باشند، زیرا این ویروس علاوه بر میانسالان و سالمندان، جوانان و حتی کودکان را نیز درگیر می کند، بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جدی گرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی، بیش از پیش مورد تاکید است.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها