4/16/2021
جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
هدف دولت بایدن از فشار بر عربستان سعودی چیست؟
العرب:

هدف دولت بایدن از فشار بر عربستان سعودی چیست؟

دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.

اعتمادآنلاین| دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.

 

با گذشت یک ماه از عمر دولت جو بایدن، براساس اطلاعات افشا شده مشخص شده که واشنگتن در حال تلاش برای برکناری بن سلمان از منصب ولایت عهدی است.

 

آیا بایدن همانند موضع گیری خود در جریان تبلیغات انتخاباتی، به ضدیت با عربستان ادامه می دهد؟ یا اینکه منافع خود را بر هر اصل دیگری، از جمله موضوع حقوق بشر، مقدم می دارد؟

 

به گفته جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، بایدن تنها با پادشاه سعودی ارتباط خواهد داشت. در حالی که تماسهای بایدن منحصر به تماس با پادشاه سعودی است، دیگران در دولت بایدن با مسئولان سعودی در سطوح مختلف در ارتباط هستند.

 

کمی قبل از تماس بایدن با پادشاه سعودی، حمله دیپلماتیک و رسانه ای علیه عربستان در ایالات متحده، افزایش یافت، که به عقیده تحلیلگران، هدف از آن، گرفتن امتیازاتی از ریاض در پرونده یمن و پرونده هسته ای ایران است.

 

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، احتمالا مکالمه بین بایدن و ملک سلمان پر از تعارفهای دیپلماتیک است، اما مسئولان آمریکایی می گویند هدف واقعی، دادن هشدار به پادشاه سعودی در مورد گزارش قتل خاشقچی است که ممکن است باعث پیچیدگی در روابط آمریکا و عربستان شود.

 

کارشناسان مسائل عربستان معتقدند که تاخیر چند هفته ای در تماس با ملک سلمان، اظهارات شخصیتهای مختلف در دولت جدید آمریکا و گزارش های منتشر شده، همگی تلاشهایی است برای پریشان کردن موضع عربستان، تا این کشور مجبور به دادن امتیازهایی شود که دولت بایدن به آن نیاز دارد.

 

این تحلیلگران بر این عقیده اند که سعودیها تا کنون تنها به اظهار تمایل برای همکاری با دولت جدید آمریکا اکتفا کرده اند، بویژه در دست یابی به یک راه حل سیاسی در یمن، اما این بدان معنا نیست که تسلیم شده اند.

 

ریاض هرگز عقب نشینی از یمن را نمی پذیرد. همین نکته واشنگتن را بر آن می دارد تا از کانال های پنهانی خود بر ایران و حوثی ها فشار بیاورد تا امتیازهای متقابلی در یمن بدهند.

 

پیش بینی نمی شود که این فشارهای آمریکا در موضوع هسته ای ایران، منجر به امتیازدهی سعودی شود، چرا که این مساله حساسیت داخلی زیادی برای سعودیها دارد، بویژه آنکه شاهزاده بن سلمان کسی است که موضع سرسختانه ای در قبال توافق هسته ای دارد و خواستار الحاق بندهای اضافی به آن است تا نفوذ ایران در منطقه و محدود شود.

 

بایدن در جریان رقابت انتخاباتی اش، متعهد شد که در روابط آمریکا و عربستان تجدید نظر کند، بویژه در موضوع ترور خاشقچی. در همین راستا، پس از روی کار آمدن، فروش سلاح به عربستان را متوقف و نماینده ویژه ای را برای تقویت تلاشهای دیپلماتیک در جهت پایان دادن به جنگ، منصوب کرد.

 

در همین خصوص، سی ان ان گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه براساس اسناد سری، دو هواپیمایی که گروه متهم به ترور خاشقچی از آن استفاده کرده اند، متعلق به شرکتی بودند که مالکیت آنها به ولی عهد سعودی باز می گردد.

 

همانطور که این شبکه آمریکایی اعتراف ویلیام برنز، نامزد بایدن برای ریاست سی آی ای را نقل کرد مبنی بر اینکه هدایایی از سفیر عربستان در واشنگتن دریافت کرده است.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها