4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس

صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس

کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس گفت: در ایران انتشار آلاینده ازن نسبت به قبل افزایش یافته است.

اعتمادآنلاین| کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس گفت: در ایران انتشار آلاینده ازن نسبت به قبل افزایش یافته است.

 

سولماز احدی با اشاره به اینکه همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، نگرانی‌های جمعی درخصوص بهداشت عمومی را به‌ دنبال داشته است و متخصصان همچنان در حال تحقیق و مطالعه روی عوارض ناشی از این ویروس نامرئی هستند، اظهار کرد: درعین‌حال نگرانی‌هایی درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد که متاسفانه در بسیاری از نقاط جهان نادیده گرفته می‌شود.

 

وی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تاثیر سوء آلودگی هوا بر سیستم تنفسی و قلبی - عروقی، عاملی بر آسیب‌پذیری بیشتر افراد در برابر اثرات کرونا است این درحالیست ‌که اثرات بیماری کووید-19 ممکن است طی چند هفته کوتاه ظاهر شود اما بروز پیامدهای ناشی از آلودگی هوا ازجمله بیماری‌های مزمن یا مرگ ‌زودرس، ممکن است سال‌ها طول بکشد.

 

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به گزارش وضعیت هوای جهانی که در سال 2020 منتشر شد، تصریح کرد: آمار ارائه ‌شده در این گزارش نشان می‌دهد که طی سال 2019 در سطح جهانی، رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به رتبه چهارم رسیده است همچنین بر اساس این گزارش در سال 2019 مواجهه با آلودگی هوا منجر به 6.67 میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان شده است. از سویی دیگر حدود 12 درصد از کل آمار مرگ میر جهانی مربوط به مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا است.

 

احدی در ادامه با بیان اینکه بر این اساس نرخ مرگ ‌و میر ناشی از آلودگی هوا نسبت به مرگ ناشی از تصادفات رانندگی در سراسر جهان بیشتر است، گفت: در گزارش وضعیت هوای جهانی به این موضوع اشاره شده که طی سال 2019 آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای آزاد عامل 4.14 میلیون مرگ و در فضای بسته عامل 2.31 میلیون مرگ یوده است. در این بین آلاینده ازن نیز سبب 365 هزار مرگ زودرس شده است.

 

به گفته وی با استناد به گزارش وضعیت هوای جهانی می‌توان گفت که بیش از 90 درصد از جمعیت جهان درمعرض هوای آلوده بوده‌اند و بیشترین مواجهه با آلودگی هوا در آسیا، آفریقا و خاورمیانه رخ داده است همچنین 10 کشوری که بیشترین میزان مواجهه با آلودگی هوا در سطح جهان را دارند، در این مناطق واقع شده‌اند.

 

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت ایران در این گزارش تصریح کرد: بر اساس گزارش جهانی، میزان مواجهه جمعیت کشور ایران با آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در سال 2019 نسبت به سال 2010 حدود 3.4 میکروگرم بر متر مکعب کاهش و درخصوص آلاینده ازن حدود 5.9 ppb افزایش یافته است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، احدی با اشاره به اینکه در برخی از کشورها اجرای محدودیت­‌های ناشی از ویروس کرونا منجر به کاهش قابل‌ ملاحظه سطح برخی از آلاینده‌ها شده است، اظهار کرد: بررسی شواهد در برخی از کشورها نشان می‌­دهد که این تغییرات موقتی است و با کاهش محدودیت‌­ها، میزان انتشار آلاینده‌ها نیز مجدد افزایش می‌یابد. هرچند که محدودیت‌­های ترددی ناشی از شیوع کرونا تنها یک راه‌­حل موقت برای کاهش آلودگی هوا ارائه داده است اما این موضوع می‌تواند الهام‌بخش استراتژی کاهش آلودگی هوا و مطالبه هوای پاک در بلندمدت باشد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها