4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
عربستان می‌داند برای رویارویی با دولت بایدن باید رویکرد جدیدی اتخاذ کند / اگر ایران می‌توانست رابطه‌اش را با بایدن بهتر مدیریت کند، عربستان شرایط سخت‌تری پیدا می‌کرد
قاسم محبعلی، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

عربستان می‌داند برای رویارویی با دولت بایدن باید رویکرد جدیدی اتخاذ کند / اگر ایران می‌توانست رابطه‌اش را با بایدن بهتر مدیریت کند، عربستان شرایط سخت‌تری پیدا می‌کرد

قاسم محبعلی گفت: نباید این واقعیت را فراموش کرد که آمریکا و عربستان به یکدیگر نیاز دارند. همچنین آمریکا در دوران اختیارداری دموکرات‌ها نسبت به کاخ سفیدنشینی جمهوری‌خواهان زاویه‌های بیشتری با سعودی دارد و به همین دلیل مشخصاً محمد بن سلمان برای برنده شدن دونالد ترامپ در انتخابات 2020 هزینه‌های زیادی متحمل شد که البته ناکام ماند.

اعتمادآنلاین| نشستن جو بایدن به جای دونالد ترامپ در کاخ سفید بی‌شک برای عربستان سعودی و مشخصاً ولیعهد پرسروصدای این کشور اتفاقی غیرمنتظره و البته نگران‌کننده بود. او این روزها بعد از چند مدت دوباره به واسطه قتل خاشقچی در تیررس نگاه‌های خاص دنیا قرار گرفته است.

 

قاسم محبعلی، کارشناس مسائل خاورمیانه، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار کرد: جو بایدن در روزهای انتخاباتی بر اساس گفتمان حزب دموکرات حقوق بشر را مهم شمرده و از تلاش‌هایش برای بهبود شرایط خاورمیانه از این نظر خبر داده بود. پس طبیعی است که او این روزها به طور جدی پرونده قتل خاشقچی را بررسی کند. به همین دلیل گزارشی را که در زمان ترامپ مخفی مانده بود منتشر کرد که این تصمیم به هر حال تاثیراتی بر روابط ایالات متحده و دولت سعودی خواهد گذاشت.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: با تمام این اوصاف نباید این واقعیت را فراموش کرد که آمریکا و عربستان به یکدیگر نیاز دارند. همچنین آمریکا در دوران اختیارداری دموکرات‌ها نسبت به کاخ سفیدنشینی جمهوری‌خواهان زاویه‌های بیشتری با سعودی دارد و به همین دلیل مشخصاً محمد بن سلمان برای برنده شدن دونالد ترامپ در انتخابات 2020 هزینه‌های زیادی متحمل شد که البته ناکام ماند. بنابراین عربستان می‌داند که باید برای رویارویی با دولت جدید آمریکا رویکرد جدیدی اتخاذ کند.

 

او همچنین گفت: در چنین فضایی اگر ایران می‌توانست رابطه‌اش را با بایدن بهتر مدیریت کند، بالطبع عربستان شرایط سخت‌تری پیدا می‌کرد که متاسفانه فرصت طوری از دست رفت که حتی احیای برجام هم در هاله‌ای از ابهام فرو رفت. با این حال، بایدن مشخصاً تلاش خواهد کرد تا به نوعی بحران یمن را رفع و رجوع کند.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه توضیح داد: اساساً سیاست دولت جو بایدن مبتنی بر مدیریت و کنترل کشورهای خاورمیانه است بلکه هزینه‌هایشان در منطقه کمتر شود و بتوانند اهداف فرامنطقه‌ای خود را محقق کنند تا بتوانند سیاست‌های دموکرات‌ها را در منطقه به اجرا درآورند.

 

قاسم محبعلی در پایان گفت: بن سلمان روزهای دشواری را سپری می‌کند و باید دید چطور می‌تواند عربستان را در مقطع کنونی از خطر دور کند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با قاسم محبعلی

 

-انتشار گزارش خاشقچی تاثیراتی بر روابط ایالات متحده و دولت سعودی خواهد گذاشت

-محمد بن سلمان برای برنده شدن دونالد ترامپ در انتخابات 2020 هزینه‌های زیادی متحمل شد اما ناکام ماند

-آمریکا و عربستان به یکدیگر نیاز دارند

-بایدن تلاش خواهد کرد بحران یمن را رفع و رجوع کند

-سیاست دولت جو بایدن مبتنی بر مدیریت و کنترل کشورهای خاورمیانه است

 -محمد بن سلمان روزهای دشواری را سپری می‌کند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها