4/23/2021
جمعه، ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
تلفات پرندگان مهاجر به 20هزار قطعه رسید

تلفات پرندگان مهاجر به 20هزار قطعه رسید

تنش تالاب میانکاله سی و چهارمین روز خود را پشت سر گذاشت و بر اساس اطلاعیه صادر شده، تاکنون، 20 هزار و 492 از پرندگان مهاجر، در این تالاب تلف شدند.

اعتمادآنلاین| تنش تالاب میانکاله سی و چهارمین روز خود را پشت سر گذاشت و بر اساس اطلاعیه صادر شده، تاکنون، 20 هزار و 492 از پرندگان مهاجر، در این تالاب تلف شدند.

 

بر اساس اطلاعیه اداره‌کل محیط زیست مازندران، با توجه به وقوع تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان، عملیات پایش و جمع آوری لاشه پرندگان مهاجر آبزی در روز سه شنبه دوازدهم اسفند ماه 99 نیز با اعزام اکیپ های از محیط بانان و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست بهشهر، گلوگاه و اداره کل انجام شد.

 

در این عملیات، 1066 قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه های چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی و کشیم تلف شده از سطح خلیج و ساحل جمع آوری و دفن بهداشتی شدند.

 

بر این اساس و با احتساب تلفات 33 روز گذشته، مجموع تلفات پرندگان مهاجر جمع آوری شده، به 20 هزار و 492 قطعه رسیده است.

 

قابل ذکر است، عملیات پایش و جمع آوری لاشه پرندگان تلف شده توسط چندین گروه با استفاده از قایق، تراکتور و همچنین بصورت پیاده در ضلع شرقی و جنوبی داخل تالاب و خلیج انجام شد.

 

 بر اساس اطلاعیه 121299سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با رخداد تلفات پرندگان حیات وحش تالاب میانکاله و پس از سیر مطالعات گسترده در 12 فرمت مشخص و آلگوریتم آزمایشگاهی در محورهای 6 گانه بیماری‌های فرامرزی بر اساس تست های پیشرفته مولکولی، بیماری های باکتریایی با کشت در محیط های اختصاصی، مسمومیت های ناشی از سموم ارگانوفسفره، مسمومیت های ناشی از سموم ارگانوکلره، فلزات سنگین و بیوتوکسن و مطالعات میدانی عملیاتی انجام گرفته بر روی جمعیت حیات وحش دامی منطقه از جمله گراز (خوک وحشی)، عامل اصلی رخداد مرگ و میر بالای پرندگان تالاب میانکاله، سم بیوتوکسین حساس به حرارت (بوتولیسم) بوده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها