4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
دغدغه خانه‌های مطبوعات صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود

دغدغه خانه‌های مطبوعات صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکل خانه مطبوعات را فرصت مغتنمی برای گردهمایی اهالی رسانه دانست و تاکید کرد: وقت و دغدغه خانه‌های مطبوعات باید صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود.

اعتمادآنلاین| محمد خدادی روز چهارشنبه در مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور که در محل ساختمان این معاونت برگزار شد، با اشاره به شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، نقش و تاثیر گذاری خبرنگاران  و اصحاب رسانه در ماجرای کرونا، انها با اطلاع رسانی جامع و کامل و به دنبال آن فرهنگی سازی برای افکار عمومی در جامعه تا حد زیادی از میزان ابتلا و کشته‌شدگان کاشتند.

 

نقش بی بدیل خبرنگاران در ایام کرونا

 

وی در ادامه، اطلاع رسانی برای ممانعت از سفرهای استانی و مسافرت‌های جاده‌ای ، بالا بردن ضریب استفاده ماسک از 30 به 84 درصد، تشیوق به خانه ماندن در مناسبت‌هایی مانند روز سیزده نوروز( سیزده بدر) و...از نمونه فعالیت های اطلاع رسانی خبرنگاران در ایام کرونا برشمرد که توسط مطبوعات، صداوسیما، ادمین های شبکه‌های اجتماعی و تک تک خبرنگاران این فضا را ایجاد کردند.

 

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ با گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگارانی که بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند، اظهار داشت: کرونا روح و جسمی دارد که کادر بهداشت و درمان در رابطه با جسم آن نقش دارند و روح کرونا دست خبرنگاران است. اهالی رسانه از روز اول شیوع کرونا تا الان در سخت ترین روزها در کنار بیماران و کادر درمان و شهروندان بودند و شجاعت و همت‌شان مثل همیشه مثال زدنی بود.

 

وی تشکل خانه مطبوعات را فرصت مغتنمی برای گردهمایی اهالی رسانه دانست و گفت: قدرت رسانه در هم افزایی است و خانه های مطبوعات این فرصت را می توانند فراهم کند.

 

اعتقاد به سه میم خانواده مطبوعات خدادی با بیان این که برای خانواده مطبوعات به سه میم اعتقاد دارم تاکید کرد: مهارت، محتوا و مخاطب مثلثی است که بقای رسانه را موجب می شود و عدم توجه به این سه واژه زمینه های حذف رسانه را ایجاد می کند.

 

خانه های مطبوعات اگر بخواهند نقش و سهم در ارتقا و بقای رسانه داشته باشند باید دنبال این سه نکته بروند. متاسفانه بیشتر تلاش های‌ما و مراجعاتی که به ما می‌شود پیرامون این مثلث است. انرژی اصلی بعضا صرف توزیع یارانه و دادن مجوز می‌شود و رسانه هم دنبال این است که آگهی بیشتری بگیرد.

اهالی رسانه با معرفت ترین و پرتلاش ترین لایه جامعه هستند

 

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ با تاکید بر این که وقت و دغدغه خانه‌های مطبوعات باید صرف مخاطب، مهارت و محتوا شود توضیح داد: بعضا صداهایی می شنوم که اعضای خانه‌های مطبوعات برای عضویت در هیات مدیره دچار ادبیات کاملا عجیب و غریبی می شوند و همدیگر را متهم می کنند. اختلاف در یک شهر و استان در موضوع خانه مطبوعات به گونه ای که صدایش به بیرون برسد قابل هضم نیست. اهالی رسانه نخبه ترین نخبه های کشور و با معرفت ترین و پرتلاش ترین لایه های این جامعه هستند و باید بتوانند کنار هم گفتگو کنند.

 

تاکید بر رقابت در بستر رفاقت در خانه مطبوعات

 

خدادی با تاکید بر این نکته که در خانه‌های مطبوعات رقابت باید بستر رفاقت داشته باشد توضیح داد: خانه های مطبوعات اولویت اولشان باید پیداکردن نسخه برای بقای رسانه و افزایش قدرت آن باشد. امروز دیگر تعداد زیاد رسانه‌ها نشانه قدرت نیست.


معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ از همکاری معاونت مطبوعاتی با انجمن اهدای عضو خبر داد و گفت: قرار است خبرنگاران افتخاری اهدای عضو داشته باشیم. پیشنهاد من مشارکت خبرنگاران در این طرح است؛ چرا که زندگی بخشیدن به انسان ها حال خوبی می دهد. همچنین قرار است در روز درختکاری به ازای هر فردی که اهدای عضو کرده یک درخت کاشته شود.

 

رسانه‌ها موظف به بیمه کارکنان خود هستند

 

خُدادی افزود: همه رسانه‌ها موظف هستند کارمندان‌شان را بیمه کنند. رسانه های اصلی ما این اقدام را انجام داده و 5 هزار نفر هم توسط معاونت مطبوعاتی بیمه شده‌اند. با این حال هر روز مراجعانی داریم که می‌گویند بیمه نشده‌اند. برای ما سوال است که مگر چند خبرنگار آزاد در کل کشور داریم. این آمار نشان می‌دهد که یک اختلالی در این فرایند وجود دارد.

 

وی سیاست معاونت مطبوعاتی تقویت رسانه بر بستر محتوا و تقویت مهارت خواند و ادامه داد: اعتقاد داریم شبکه های اجتماعی رقیب رسانه های فعال کشور نیستند؛ بلکه شریک آنها هستند. ما خوشحالیم که میلیاردها شریک و همکار به ما اضافه شده است.

 

مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه های کشور هم اکنون با حضور اعضا و جمعی از اصحاب رسانه و خانه های مطبوعات کشور در محل معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است.

 

منبع: ایرنا

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها