4/12/2021
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
20 میلیون نهال در هفته منابع طبیعی توزیع شد
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

20 میلیون نهال در هفته منابع طبیعی توزیع شد

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پیش بینی شده که در طول هفته منابع طبیعی، بیش از 20 میلیون نهال توزیع شود و مردم در استان‌ها و حواشی شهر ها، کاشت نهال انجام دهند.

اعتمادآنلاین| مسعود منصور در حاشیه مراسم روز درختکاری در دامنه جنوبی البرز در جمع خبرنگاران با اشاره به 15 اسفند روز درختکاری و از 15 تا 21 اسفند هفته منابع طبیعی افزود: این روزها، فرصت مغتنمی است که در این هفته، فرهنگ سازی در خصوص اهمیت منابع طبیعی، درخت و حفظ پوشش گیاهی صورت گیرد.

 

وی اضافه کرد: متأسفانه سرانه جنگل در کشور یک سوم متوسط جهانی است یعنی ما دو دهم هکتار فضای جنگلی داریم در حالی که متوسط جهانی 66 صدم در هکتار است.

 

منصور افزود: امسال بیش از 300 هزار هکتار در قالب‌های مختلف پوشش گیاهی جنگلی و مرتعی داشتیم و باید با این نهضتی که ایجاد شده، از متوسط جهانی بالاتر برویم.

 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: جنگل‌های دست کاشت و طبیعی را باید حفظ و غنی و مشکلات آن از جمله آفات، بیماری‌ها و حریق را کنترل کنیم تا این سرمایه حفظ شود.

 

منصور افزود: از سوی دیگر باید فضای سبز را اعم از پوشش گیاهی از جمله مرتعی و جنگلی توسعه دهیم که البته نماد بارز پوشش گیاهی درخت است.

 

وی حفظ خاک و آب را نیز در پوشش گیاهی بسیار مهم خواند و گفت: برنامه‌های متنوعی در طول هفته منابع طبیعی پیش بینی شده است.

 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به طرح دامنه جنوبی البرز اشاره کرد و افزود: این منطقه برای شهر تهران از نظر حوضه آبریز منتهی به شهر و درخت کاری، بذرپاشی و نهال کاری در آن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

منصور با بیان اینکه در دامنه جنوبی البرز با تاکید مقام معظم رهبری ساخت و ساز ممنوع است و فقط درخت کاری در آن انجام خواهد شد گفت: چند سالی هست که منابع طبیعی و شهرداری با کمک هم به این موضوع اهتمام داشته‌اند.

 

وی ادامه داد: این مکان به طور عمد برای درختکاری انتخاب شد تا با کمک هم این دامنه کوه را با درختان کاشته شده، سبز نگهداریم و باعث بهبود شرایط زیست، فضای سبز، تلطیف هوا و چشم اندازهای طبیعی برای مردم تهران باشیم.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها