4/17/2021
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
قیمت تخم مرغ در بازار کاهش یافت

قیمت تخم مرغ در بازار کاهش یافت

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ به 33 تا 37 هزار تومان رسیده که این امر بدان معناست که ورود پشتیبانی امور دام و عرضه با نرخ مصوب توانسته از مشکلات توزیع بکاهد و محصول را با نرخ واقعی به مصرف کننده برساند.

اعتمادآنلاین| بنابر آمار در دی و اوایل بهمن قیمت تخم مرغ به اوج خود رسید به طوریکه هر شانه با نرخ بالای 60 هزار تومان در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شد که این امر بسیاری از دهک. های ضعیف جامعه را در تامین ارزانترین محصول پروتئینی با مشکلاتی روبرو کرده بود. به همین خاطر با اتخاذ تدابیر صورت گرفته مبنی بر عرضه تخم مرغ از بارانداز تهرانپارس از سوی پشتیبانی امور دام و همچنین قیمت گذاری تخم‌مرغ شناسنامه دار توسط سازمان حمایت بازار رنگ و بویی دیگر به خود گرفت.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ به 33 تا 37 هزار تومان رسیده که این امر بدان معناست که ورود پشتیبانی امور دام و عرضه با نرخ مصوب توانسته از مشکلات توزیع بکاهد و محصول را با نرخ واقعی به مصرف کننده برساند.

 

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با توجه به تولید روزانه 2 هزار و 800 تن تخم مرغ، کمبودی در عرضه نداریم و تنها مشکلات سیستم توزیع، بازار این محصول پروتئینی را دچار مشکلاتی کرد.

 

این پایان ماجرا نیست چرا که با الزامی شدن حک قیمت بر روی هر عدد تخم مرغ، دیگر مغازه داران نمی توانند تخم مرغ رابا نرخ بالای 1100 تومان به فروش رسانند که این موضوع هم در کنترل تنش بازار بی تاثیر نیست.

 

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم‌تا از آخرین وضعیت تولید تخم مرغ، علل گرانی در ماه های اخیر و چشم انداز بازار با خبر شویم:

 

گرانی های اخیربه مشکلات سیستم توزیع باز می گردد


هدایت اله اصغری مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 14 هزار و 500 تا 16 هزار تومان معادل شانه ای 30 تا 31 هزار تومان است.

 

وی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم‌مرغ نداریم، افزود: روزانه 2 هزار و 750 تا 2 هزار و 850 تن تخم مرغ تولید می شود که با تامین نهاده دامی و مهار آنفلوانزا مشکلی در تامین نیاز داخل نخواهیم داشت.

 

اصغری با اشاره به اینکه گرانی های اخیر ارتباطی به کاهش تولید ندارد، بیان کرد: مشکلات گرانی به سیستم توزیع باز می‌گردد که با اعمال نظارت بیشتر باید از این تخلفات جلوگیری کرد.

 

این فعال صنعت مرغداری ادامه داد: بنابر آمار 35 درصد نیاز شهروندان تهران از میادین تامین می شود که با تامین میزان نیازشان، نقش تنظیم بازار اتفاق می افتد.  اما کنار باید 65 درصد بازار آزاد کارش را انجام دهند و مرغدار بخش اعظم تولید در اختیار بنکداری قرار گیرد، اما دولت اصرار دارد که کل تولید را در اختیار بگیرد.

 

مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به چالش های پیش روی تولیدکنندگان تخم مرغ گفت: عدم تامین 100 درصدی نهاده با نرخ مصوب و تاخیر در ارسال نهاده منجر به تامین بخشی از ذرت و کنجاله مورد نیاز از بازار آزاد شده است، همچنین  مداخله بیش از حد وزارت جهاد در تنظیم بازار بر مشکلات اصلی تولیدکنندگان مرغ تخم گذار دامن زده است.

 

به گفته اصغری، با وجود اعلام معاونت امور دام مبنی بر عرضه هر عدد تخم مرغ با نرخ 1100 تومان، بنده معتقدم که عدم دخالت می تواند بازار را به تعادل برساند به طوریکه قیمت به کمتر از این رقم برسد که با این وجود دولت باید حمایت کند تا مرغدار انگیزه تولید را از دست ندهد.


وی با بیان اینکه تولید تخم مرغ تا پایان سال به یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار تن می رسد، گفت: اگر قیمت تخم مرغ از یک حدی برای مرغدار کمتر شود، دولت باید خرید تضمینی کند به طوریکه دولت بر مبنای قانون نظام جامع دامپروری اگر قیمت از حدی پایین تر بیاید، باید اقدام به خرید تضمینی کند و شبکه نظارتی وزارت صمت باید بر سطح بازار نظارت کند به طوریکه با متخلفانی که تخم مرغ را از نرخ 1100 تومان بالاتر می فروشد، برخورد جدی کند.

 

قیمت مصوب تخم مرغ تا پایان سال تغییری ندارد


رضا سالمی مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران از اجرای الزامی شدن قانون درج قیمت بر روی تخم مرغ در بازار اظهار کرد: درج قیمت بر روی هر عدد تخم‌مرغ مصوب شده و به صورت دستورالعمل به واحد‌های تولیدی ابلاغ شده که باید از مبادی تولید قیمت هر دانه تخم‌مرغ روی آن درج شود.

 

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان ملزم به رعایت دستورالعمل درج قیمت به روی تخم‌مرغ‌ها هستند، افزود:  اگر این امکان برای خودشان وجود نداشت باید از طریق واحد‌های بسته بندی این اقدام را انجام دهند.

 

سالمی عرضه تخم مرغ با قیمت بالاتر از  درج شده بر روی کالا را تخلف دانست و گفت:  بازرسان صنعت و معدن با هرگونه تخلف در این خصوص برخورد می‌کنند.

 

این مقام مسئول قیمت هر عدد تخم مرغ فله را یک هزار و 100 تومان و تخم مرغ بسته بندی یک هزار و 200 تومان اعلام کرد.

 

مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه قیمت مصوب تخم مرغ تا پایان سال تغییری ندارد، افزود: هم اکنون قیمت مصوب هر کیلو مرغ منجمد برای مصرف کننده 15 هزار تومان، مرغ گرم 20 هزار و 400 تومان، هر شانه تخم مرغ فاقد بسته بندی 31 تا 32 هزار تومان و هر شانه 30 تایی تخم مرغ بسته بندی 36 هزار تومان است.

 

متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ از ابتدای سال  12 هزار و 100 تومان


ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،  با اشاره به اینکه گرانی های اخیر ارتباطی به مرغداران ندارد، بیان کرد: اگر مرغدار توان افزایش قیمت را داشت، در فروردین و اردیبهشت امسال که قیمت هر کیلو تخم مرغ 6 هزار تومان و نرخ تمام شده 9 هزار و 500 تومان بود، قیمت را افزایش می داد.

 

وی از تولید روزانه 2500 تا 2600 تن تخم مرغ خبر داد و گفت: بنده معتقدم تولید تخم مرغ نسبت به ماه های قبل 20 تا 25 درصد کاهش یافته است.

 

نبی پور با انتقاد از چند نرخی بودن قیمت تخم مرغ گفت: علی رغم آنکه تخم مرغ بسته بندی با غیر بسته بندی تفاوتی ندارد، تفاوت قیمت به 2 برابر هم می رسد که این موضوع مورد انتقاد مرغداران است چرا که تخم‌مرغ بسته بندی که از کُره ماه آورده نشده که قیمت هر عدد آن 2 هزار تومان و تخم مرغ فله 1100 تومان است.

 

این فعال اقتصادی با بیان اینکه متوسط قیمت تخم مرغ از ابتدای سال به 12 هزار و 100 تومان نرسیده است، گفت: با توجه به افزایش چشمگیر هزینه های تولید و زمزمه های تغییر ارز 4200 تومانی به 17 هزار و 500 تومان در بودجه سال آینده، مرغداران توان 4 برابر شدن سرمایه را ندارند.

 

وی در پایان قیمت منطقی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را 16 هزار تومان معادل شانه ای 32 هزار تومان اعلام کرد وگفت: هم اکنون هر کیلو تخم مرغ با نرخ 14 هزار تومان درب مرغداری خریداری و با قیمت 16 هزار و 900 تومان در میادین توزیع می شود که اختلاف حدود 3 هزار تومانی درب مرغداری تا میادین میوه و تره بار جای سوال است؟

 

گرچه قیمت تخم مرغ طی ماه های اخیر به عنوان ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به اوج خود رسیده بود و بسیاری از قشر حقوق بگیر جامعه را در تامین دچار مشکل کرده بود، اما خوشبختانه با ورود پشتیبانی امور دام و قیمت گذاری تخم مرغ بسته بندی از سوی ستاد تنظیم بازار، از التهاب قیمت و سودجویی سوداگران و دلالان در بازار جلوگیری شد چرا که بنابر آمار روزانه تولید، کمبودی در عرضه نداریم و تنها مشکلات سیستم توزیع هر ازگاهی اقلام اساسی سبد خانوار را دچار تنش می کند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها