6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
عروسی در روستاها، عزا در بیمارستان‌ها

عروسی در روستاها، عزا در بیمارستان‌ها

استان خوزستان در وضعیت حاد شیوع کرونا قرار دارد، اما به‌رغم شیوع کرونای جهش یافته در این استان پهناور و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر، مراسمات عروسی و عزا در این استان به شکل پرشور برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین| استان خوزستان در وضعیت حاد شیوع کرونا قرار دارد، اما به‌رغم شیوع کرونای جهش یافته در این استان پهناور و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر، مراسمات عروسی و عزا در این استان به شکل پرشور برگزار می‌شود.

 

به گزارش روزنامه آرمان ملی، روز گذشته مجید مختاری، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا در یک آمار نگران کننده اعلام کرد که «بیش از 40 تا 45 درصد مبتلایان کرونا در خوزستان به گونه انگلیسی مبتلا هستند.» با این اوصاف در چند روز گذشته انتشار فیلم‌هایی از مراسم عزا و عروسی در شهرستان‌های این استان سبب شد که مردم متوجه شوند که آمار بالای ابتلا به این ویروس به چه دلیل است.

 

در شهرستان ایذه برگزاری مراسم جشن عروسی در کنار تالابِ «بُندان» با حضور صدها نفر موجب نگرانی همگان شد. این موضوع زمانی جنبه نگران کننده‌‌تری پیدا می‌کند که یکی از دهیاران در استان خوزستان‌ اعلام کرده که برخی از سران قبایل اعلام می‌کنند که اگر به آنها اجازه برگزاری مراسم عروسی را ندهند، کشته خواهد شد!

 

این موضوع را بخشدار مرکزی ایذه تایید می‌کند و می‌گوید: «برخی روستاییان در عدم برگزاری مراسم جمعی عروسی در شرایط کرونایی کشور همکاری نمی‌کنند و دهیاران را به خاطر جلوگیری از برگزاری مراسم تهدید به مرگ می‌کنند. حسن‌قلی سبزعلی‌زاده باور دارد که «تمام تلاش ما در کنترل و جلوگیری از برگزاری این‌گونه مراسم است، اما نمی‌توانیم با مردم درگیر شویم.

 

در بسیــاری مواقع مردم واقعا رعایت نمی‌کنند. به‌عنوان مثال وقتی ما ورودی‌های تالاب بندان را می‌بندیم، مردم برای برگزاری مراسم با لجاجت موانع را برمی‌دارند و حتی دهیار ما را تهدید می‌کنند. شاید تصورش سخت باشد که برای برگزاری یک مراسم عروسی در کنار شط بندان، دهیار ما را تهدید به مرگ هم کرده‌اند و ما مجبور شده‌ایم برای کنترل اوضاع از نیروهای انتظامی کمک بگیریم و نیروی انتظامی ماموران خود را به منطقه اعزام کرد.

 

ما که نمی‌توانیم با چند هزار نفر درگیر شویم. مردم اگر جان خودشان و عزیزانشان مهم باشد، رعایت می‌کنند.» این درحالی است که طبق بررسی کارشناسان، در هر مراسم عروسی بیش از 50 نفر به کرونا و 100 نفر به کرونای جهش یافته مبتلا می‌شوند.

 

مراسمات عروسی زیرزمینی

 

در این بین بسیاری از کارشناسان از افزایش مراسم عروسی و ترحیم در خوزستان ابراز نگرانی کردند. مینو محرز در این رابطه به «آرمان ملی» می‌گوید: متاسفانه به رغم افزایش موارد مرگ و میر و ابتلا به کرونا، گوش کسی به این هشدارها بدهکار نیست. در خوزستان ارتباطات اجتماعی و همبستگی قبیله‌ای و طایفه‌ای بسیار زیاد است و برگزاری این مراسم‌ها بسیار مفصل و با جمعیت قابل توجه برگزار می‌شود.

 

وی یکی از دلایل بالارفتن آمار کرونا در خوزستان را برگزاری این مراسم دانست و تصریح کرد: بیشتر این مراسم به دلیل اینکه به صورت زیرزمینی است در فضای بسته برگزار می‌شود و افراد شرکت کننده هم بدون توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی با یکدیگر دست می‌دهند و روبوسی می‌کنند و در واقع راه‌های انتقال را به‌شدت گسترش می‌دهند.

 

در واقع بخش عمده‌ای از ابتلایان اخیر کرونا در این مراسم‌ها اتفاق افتاده است. محرز درباره اینکه چرا با این گونه مراسم‌ها جدی‌تر از قبل برخورد نمی‌شود تا شاهد افزایش انتقال ویروس نباشیم، خاطرنشان کرد: در شهرستان‌ها به دلیل اینکه دسترسی به آنها آسان تر است؛ برخوردها بیشتر است اما در روستاها به دلیل اینکه دسترسی به آنها مشکل است و اغلب اطلاعی هم داده نمی‌شود برگزاری این مراسم‌ها بیشتر است.

 

در جلسات مختلف این موضوع مطرح شد که برخورد با این گونه مراسم‌ها به فرمانداران در شهرستان‌ها، دستگاه قضائی و فرماندهان نیروی انتظامی واگذار شود تا جدی تر با این مراسم‌ها برخورد شود. از مردم هم می‌خواهیم که اگر در نزدیکی منزلشان یا بین اقوام این مراسم‌ها برگزار می‌شود حتما با تماس با 110 اطلاع رسانی کنند.

 

در ادامه باید به این نکته نیز اشاره کرد که برگزاری مراسمات عروسی در تالارها فقط مختص استان خوزستان نیست و در بیشتر شهرها این مراسم برگزار می‌شود. با این حال حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید-19 در رابطه با وضعیت خوزستان می گوید: «آنچه هم‌اکنون در خوزستان شایع است، ویروس کرونای انگلیسی است، اقدامات زیادی در این استان انجام شده که توانسته تا حدودی وضعیت را کنترل کند و روند را کاهشی کرده است، در سطح استان هم روند رو به گسترش قبلی تا حد زیادی متوقف شده است، اما لازم است باز هم اقداماتی انجام شود.

 

در برخی شهرها همچنان تجمع‌ها برقرار است و مردم در رفت‌وآمدند. دستفروشان همچنان فعالیت می‌کنند و مهمانی‌ها و مراسم در سطح روستاها و عشایر برگزار می‌شود. بنابراین لازم است که کنترل‌های جدی صورت گیرد. شادگان کانون اصلی شیوع ویروس انگلیسی در استان خوزستان بود.

 

چراکه مرز آبی با عراق دارد و از آنجا ترددهای برون‌مرزی نسبتا بالاست. در آنجا هم پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود و مردم مراسم عزاداری و عروسی را با تعداد چند هزار نفر برگزار می‌کردند که منجر به شیوع هرچه سریع‌تر آلودگی شد. به‌ هر حال اقدامات کنترلی کمک کرد که روند اپیدمی کندتر شود.»

 

گچساران قرمز شد؟‌

 

باتوجه به شیوع گسترده این ویروس در استان خوزستان 11 شهرستان این استان در وضعیت قرمز کرونایی هستند، اما این خطر فقط در جغرافیای این استان نیست و بسیاری از شهرها و استان‌های همسایه خوزستان نیز در خطر تبدیل به وضعیت قرمز و افزایش شمار مبتلایان هستند. اگر صحبت‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج را که از قرمز شدن وضعیت کرونا در این منطقه خبر داده مرور کنیم، بیشتر به عمق فاجعه پی خواهیم برد. آن‌طور که پرویز یزدان‌پناه گفت: «طبق آخرین بررسی‌ها شهرستان گچساران دچار وضعیت قرمز شد، شهرستان بویراحمد و کهگیلویه نارنجی و بقیه شهرستان‌ها زرد هستند. افرادی وارد شهر سی‌سخت می‌شوند که آزمایش کرونا از آنها انجام نشده و ممکن است دچار کرونای انگلیسی باشند.

 

از طرفی کارگران تبعه افغانی در شهر سی‌سخت وارد می‌شوند که می‌توانند خطر ساز باشند. جلوگیری از ورود غیربومی‌ها باید در دستور‌‌ کار باشد، باید از افرادی که وارد استان می‌شوند آزمایش گرفته شود تا خطرات به حداقل برسد.» در این بین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم به تبدیل شدن شهرستان گچساران به وضعیت قرمز با وجود محدودیت‌ها و مجاورت با خوزستان اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت‌ آبی هم باشد پروتکل‌ها باید رعایت شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها