6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند
مجید تخت‌‌روانچی:

نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک خواستار خروج همه نیروهای آمریکایی در اسرع وقت از سوریه شد.

اعتمادآنلاین| «مجید تخت‌‌روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک در سخنان روز دوشنبه خود در شورای امنیت سازمان ملل گفت همه نیروهای آمریکایی که در حال حاضر بخش‌هایی از سوریه را اشغال کرده‌اند، باید به سرعت این کشور را ترک کنند.

 

به گزارش فارس، وی در ادامه تاکید کرد تنها راه حل بحران سوریه، راه‌حل مسالمت‌آمیز منطبق بر قوانین بین‌المللی است.

 

نماینده ایران در سخنرانی خود تاکید کرد: مردم سوریه تداوم اشغال خاک خود یا نقض حاکمیت کشورشان را نمی‌پذیرند و جامعه بین‌المللی هم نباید آن را بپذیرد. زیرا این مسئله با ابتدایی‌ترین اصول قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

 

وی گفت همه نیروهای خارجی که بدون تایید دولت دمشق در سوریه حضور دارند، به ویژه نیروهای آمریکایی که بخش‌هایی از این کشور را اشغال کرده‌اند باید در اسرع وقت آنجا را ترک کنند.

 

تخت‌روانچی همچنین حملات متداول نظامیان آمریکایی و رژیم صهیونیستی در عراق و سوریه را به شدت محکوم کرد و افزود این اقدامات غیرقانونی تنها وضعیت را در یک منطقه پرتنش وخیم‌تر می‌کند.

 

وی گفت: بحران سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد و تنها راه پایان دادن به آن راه حل صلح‌آمیز کاملاً منطبق با اصول قوانین بین‌المللی و مفاد منشور ملل متحد است.

 

به گزارش «پرس تی‌وی»، نماینده ایران همچنین از جامعه بین‌المللی خواست به ماجراجویی نظامی اسرائیل در منطقه پایان دهد.

 

تخت‌روانچی همچنین یادآور شد در 10 سال گذشته، مردم سوریه رنج زیادی متحمل شدند و بحران این کشور نیز پیامدهای نامطلوبی بر صلح، امنیت و ثبات کل منطقه داشته و با بیان اینکه این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد، افزود: در دهمین سال آغاز این بحران، باید تلاش‌ها برای پایان دادن به آن مضاعف گردد و در این راستا، تعدادی از اصول کلیدی باید بطور کامل، مؤثر و با حسن نیت از سوی همه رعایت شود.

 

او روز یکشنبه هم در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل حملات هوایی اخیر آمریکا علیه نیروهای عراقی را بعنوان نقض قوانین بین‌المللی محکوم کرد.

 

وی در این خصوص گفت: «چنین اقدامات خطرناکی که بر اساس تفسیر خودسرانه از ماده 51 منشور سازمان ملل به اشتباه توجیه می‌شود، نقض حاکمیت کشورهای منطقه تلقی می‌شود و نماد نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است».

 

تخت‌روانچی ادامه داد که چنین حملاتی تنها اوضاع پرتنش منطقه را تشدید کرده و عملاً در راستای منافع گروه‌های تروریستی در این کشورها است.

 

در پی حملات هوایی غیرقانونی هشتم اسفندماه آمریکا علیه نیروهای عراقی در امتداد مرز سوریه، یکی از اعضای گروه‌های مقاومت عراق به شهادت رسید. این اولین اقدام نظامی غیرقانونی دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از زمان روی کار آمدن در ژانویه 2021 محسوب می‌شود.

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها