6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
در صورت اقدام بوسنی برای پیوستن به ناتو «مجبور به واکنش» خواهیم شد
هشدار روسیه:

در صورت اقدام بوسنی برای پیوستن به ناتو «مجبور به واکنش» خواهیم شد

سفارت روسیه در بوسنی و هرزگوین اعلام کرد در صورت برداشتن گام عملیِ بوسنی برای پیوستن به ناتو، مسکو این اقدام را «عملی خصمانه» تلقی کرده و واکنش نشان خواهد داد.

اعتمادآنلاین| بوسنی و هرزگوین از مدتها پیش پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا را به عنوان اهداف استراتژیک خود تعریف کرده است اما صرب‌های بوسنی مخالف این استراتژی هستند و ترجیح می‌دهند که کشورشان از این اتحاد نظامی که ایالات متحده کلیدی‌ترین عضو آن است، دور بماند.

 

به گزارش ایسنا، میلوراد دودیک، رئیس هیأت سه نفره ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین که از صربهای بوسنی محسوب می‌شود و طرفدار روسیه است نیز از دیگر مخالفان اصلی چنین برنامه‌ای است.

 

در بیانیه سفارت روسیه در بوسنی آمده است: «در صورت نزدیک شدن عملیِ بوسنی و هرزگوین و ناتو، کشور ما باید به این عمل خصمانه واکنش نشان دهد.»

 

در ادامه این بیانیه آمده است که هدف اصلی ناتو در این منطقه «مبارزه با روسیه» است و پیوستن به ناتو، سارایوو را مجبور خواهد کرد که در یک «تقابل نظامی-‌سیاسی» جانب یک طرف را بگیرد.

 

بوسنی و صربستان تنها دو کشور بالکان غربی هستند که همچنان خارج از پیمان ناتو باقی مانده‌اند.

 

ایگور کالابوهوف، سفیر جدید روسیه در بوسنی روز پنج‌شنبه با زلیکو کومسیچ، عضو کروات هیأت سه نفره ریاست جمهوری بوسنی که طرفدار ادغام این کشور در این پیمان است، دیدار کرد.

 

در بیانیه دفتر کومسیچ به موضوع صحبت دو طرف درباره پیوستن این کشور به ناتو اشاره‌ای نشده و تنها اعلام شده است که آنها درباره اصلاحاتی گفتگو کرده‌اند که باید در بوسنی برای نزدیکتر شدن به اتحادیه اروپا انجام شود.

 

روسیه مدتهاست که مخالفت خود را با پیوستن بوسنی و هرزگوین به ناتو اعلام کرده است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها