6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
آغاز تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 / کمالوندی: سانتریفیوژهای IR-9 کاملا بومی ایران هستند
در آستانه نشست وین برای بازگشت به برجام؛

آغاز تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 / کمالوندی: سانتریفیوژهای IR-9 کاملا بومی ایران هستند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: یکی از پیشرفت‌های انجام‌شده در حوزه غنی‌سازی، شروع تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 است که دارای 50 سو است. این ماشین یکی از مهمترین سانتریفیوژهای کاملا بومی ایران است.

اعتمادآنلاین| سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از بین 133 مورد پیشرفت هسته‌ای که قرار است در سالروز دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز هسته ای در روز 20 فروردین ماه رونمایی شود، 40 مورد در حوزه غنی‌سازی است.

 

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی با بیان اینکه پانزدهمین گرامیداشت سالروز 20 فروردین امسال در مجموعه سعدآباد برگزار می‌شود و قرار است از 133 مورد دستاورد و پیشرفت در صنعت هسته ای با حضور رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی رونمایی شود، افزود: همچنین 12 پروژه در زمینه‌های مختلف از جمله کوانتوم، لیزر، پزشکی هسته‌ای، غنی‌سازی توسط رییس‌جمهور از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح می ‌شود.

 

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: نمایشگاهی در حاشیه این مراسم بر پا خواهد شد که به ارایه و معرفی پیشرفت‌های هسته‌ای کشور طی یک سال گذشته به ویژه در حوزه‌های غنی‌سازی، قطعات و تجهیزات مرتبط با راکتور آب سنگین اراک و رادیوداروهای تشخیصی و درمانی است.

 

کمالوندی گفت که دستاوردها و پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و این 133 مورد از بین 255 مورد ممیزی و برای ارایه در نمایشگاه آماده شده است که از این تعداد 40 موردش به تجهیزات و قطعات مربوط به حوزه غنی سازی و انواع ماشین های سانتریفیوژ مربوط است.

 

وی ادامه داد: یکی از پیشرفت‌های انجام شده در حوزه غنی سازی، شروع تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 است که دارای 50 سو است. این ماشین یکی از مهمترین سانتریفیوژهای کاملا بومی ایران است که با روش های جدید استاندارد ساخته و فعالیت می کند.

 

سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کووید 19 و به منظور ممانعت از بروز مخاطرات احتمالی و بر اساس تأکیدات و مقررّاتِ وضع شده از سوی ستاد ملّی مبارزه با کرونا، برنامه روز ملی هسته‌ای همانطور که هر ساله برگزار می شد، انجام نگرفت.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها