5/15/2021
شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
آیا میوه در تابستان گران می‌شود؟

آیا میوه در تابستان گران می‌شود؟

روند گرانی میوه‌های پاییزه و زمستانه به بهار 1400هم کشیده شده است. غیر از موز که بعد از 3ماه التهاب، از قله 70هزار تومانی پایین آمد و قیمتش به نصف رسید، دیگر میوه‌ها یا گران‌تر شده‌اند یا در بهترین شرایط قیمت‌شان تغییر نکرده است.

اعتمادآنلاین|روند گرانی میوه‌های پاییزه و زمستانه به بهار 1400هم کشیده شده است. غیر از موز که بعد از 3ماه التهاب، از قله 70هزار تومانی پایین آمد و قیمتش به نصف رسید، دیگر میوه‌ها یا گران‌تر شده‌اند یا در بهترین شرایط قیمت‌شان تغییر نکرده است.

 

به گزارش همشهری،  با وجود تمهیداتی که برای عرضه مستقیم میوه با قیمت مناسب در ایام پیش از عید و در طول تعطیلات در میادین میوه و تره‌بار اندیشیده شد، مصرف‌کنندگان در مراجعه به میوه‌فروشی‌ها بعضا با نرخ‌هایی مواجه می‌شدند که دست‌کم برای این وقت سال بسیار عجیب بود. قیمت سیب و پرتقال که پرمصرف‌ترین میوه‌های ایام عید محسوب می‌شوند در میوه‌فروشی‌ها بالای 25هزار تومان و قیمت کیوی 30هزار تومان بود‎؛ یعنی هم‌قیمت با موز.

 

نایب‌رئیس اتحادیه کشوری باغداران در اسفندماه در گفت‌وگو با همشهری از کاهش تقاضا در بازار سخن گفته و ضمن رد هرگونه کمبود در بحث میوه‌های زمستانی، اعلام کرده بود؛ با وجود ذخیره‌سازی مناسب انواع میوه‌های پرتقاضا در انبارها، فقط 3درصد ذخایر توزیع شده است. مجتبی شادلو با تأکید بر ضرورت تسهیل در صادرات میوه از نگرانی تولیدکنندگان از فروش نرفتن محصولاتشان خبر داده بود، درحالی‌که بخش زیادی از کاهش تقاضایی که در گفته‌های این مقام صنفی به آن اشاره شد به قیمت بسیار بالای میوه در خرده‌فروشی‌ها باز می‌گشت.


در بخش سبزیجات نیز شاهد افزایش قیمت بودیم به‌طوری‌که گزارش مرکز آمار نشان می‌داد در بهمن 99بیشترین افزایش قیمت در بخش میوه و سبزیجات رخ داده است. براساس این گزارش، خیار با 47.4درصد رکورددار رشد قیمت در بهمن‌ماه بوده و بعد از آن نیز 2محصول دیگر از همین گروه غذایی یعنی بادمجان با 37.6و موز با 33درصد رشد در مقام دوم و سوم قرار گرفتند؛ افزایش قیمتی که تا فروردین امسال هم ادامه پیدا کرد.

 

35درصد ذخایر همچنان باقی است


به‌گفته نایب‌رئیس اتحادیه باغداران کشور تا امروز که در پایان بازه زمانی توزیع میوه‌های زمستانه موجود در انبارها هستیم 65درصد ذخایر توزیع شده و هنوز 35درصد ذخایر به بازار راه نیافته‌اند، درحالی‌که عرضه محصولات بهاره و تابستانه در بازار میوه آغاز شده و تا پایان اردیبهشت بازار با این میوه‌ها اشباع خواهد شد. شادلو با اشاره به هدف‌گذاری تامین میوه برای 300میلیون نفر در برنامه چشم‌انداز 20ساله کشور، افزود: این هدف‌گذاری با نگاه به صادرات بوده درحالی‌که امروز نه‌تنها در زمینه صادرات، از برنامه‌های تعریف شده عقب هستیم بلکه تقاضای میوه در بازارهای داخلی نیز به‌دلیل رشد نرخ‌ها در سطح خرده‌فروشی، کاهش یافته است.

 

قیمت میوه‌های تابستانه


کاهش تقاضا در بازار میوه به‌دلیل افت قدرت خرید در حالی رخ داده است که تولیدکنندگان معتقدند رشد قیمت‌ها متناسب با افزایش هزینه‌های تولید نبوده است. افزایش هزینه‌های باغداری و کشاورزی در سال گذشته، به‌گفته رئیس اتحادیه باغداران تهران، بیش از سه برابر بوده درحالی‌که قیمت‌ محصولات فقط 50درصد افزایش داشته است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد؛ قیمت میوه‌های کمتر ماندگار بهاره و تابستانه همیشه به‌مراتب از زمستانه‌ها بالاتر بوده است و از حالا این نگرانی وجود دارد که گذر از فصل نوبرانه‌ها هم نتواند قیمت‌ها را پایین آورد. شادلو در گفت‌وگو با همشهری، بدون اینکه پیش‌بینی صریحی از قیمت میوه‌های بهاره و تابستانه ارائه دهد، نرخ‌ها را وابسته به عرضه و تقاضا دانست و گفت: میوه‌های زمستانه که ماندگاری بالا و قابلیت ذخیره‌سازی دارند و توزیع آنها به بازار با مشکلات کمی انجام می‌شود رشد قیمت بالایی داشتند، درحالی‌که قیمت میوه‌های بهاره به‌شدت تابع عرضه و تقاضاست و کوچک‌ترین مشکلی می‌تواند توزیع را مختل و بازار را ملتهب کند. تا پایان اردیبهشت به‌تدریج توت‌فرنگی، سیب گلاب، زردآلو و هلو به بازار می‌آید و بازار از محصولات بهاره اشباع می‌شود اما معلوم نیست موج تورم و رشد هزینه‌های تولید قیمت این محصولات را تا کجا بالا خواهد برد.

 

قیمت کنونی میوه در میادین


هم‌اکنون هر کیلوگرم پرتقال بسته به رقم و کیفیت آن در میادین میوه و تره‌بار از 7تا 23هزار تومان و هر کیلوگرم سیب از 8هزار تومان تا 15هزار و 500تومان عرضه می‌شود. موز از 27هزار تومان تا 33هزار تومان، سیب زرد 10هزار تومان تا 15هزار 500تومان، سیب قرمز از 8هزار تومان تا 13هزار تومان و هر کیلوگرم سیب زرد لبنانی از 8هزار تومان تا 14هزار و 50تومان عرضه می‌شود. پرتقال تامسون شمال نیز از 10هزار تومان تا 14هزار تومان، پرتقال جنوب از 8هزار تومان تا 12هزار تومان، پرتقال خونی از 10هزار تومان تا 15هزار تومان و پرتقال رسمی شمال از 7هزار تومان تا 11هزار تومان فروخته می‌شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها