6/14/2021
دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
پاندمی کرونا در کل کشور رو به افزایش است / 160هزار نفر از کادر درمان علیه کرونا واکسینه شده‌اند
قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت:

پاندمی کرونا در کل کشور رو به افزایش است / 160هزار نفر از کادر درمان علیه کرونا واکسینه شده‌اند

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تاکنون 160 هزار نفر از کارکنان حوزه درمان و به همین میزان در حوزه بهداشت بر علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند و به زودی به این آمار افزوده می‌شود.

اعتمادآنلاین| دکتر قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در بازدید از بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر افزود: تمام افراد گروه بهداشت و درمانی که به‌ صورت مستقیم در بخش‌های کرونایی کار می‌کنند واکسینه شده و به‌ زودی دیگر همکاران نیز واکسینه می‌شوند.

 

وی اظهارداشت: به‌محض این که واکسن‌های تولید داخل هم در دسترس قرار گیرند بر اساس سند تزریق واکسن، واکسیناسیون افراد سالمند و کسانی که دچار بیماری زمینه‌ای هستند آغاز می‌شود.

 

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان حاضر در کل کشور شرایط همه‌گیری کرونا رو به افزایش بوده و در استان‌هایی مانند تهران، فارس، اصفهان،  ایلام، لرستان، چهارمحال‌و بختیاری، زنجان و همچنین بوشهر این افزایش دیده می‌شود که امید می‌رود با تشدید محدودیت‌ها و رعایت مردم این روند کاهش یابد.

 

وی در خصوص فعالیت برخی گروه‌های شغلی با وجود قرار گرفتن در شرایط قرمز کرونایی افزود: وزارت بهداشت تنها می‌تواند راهکار کارشناسی دهد و استانداردها را اعلام کند و از آن‌جا که این وزارتخانه اجراکننده نیست از استانداران و فرمانداران درخواست می‌شود که وقتی شرایط قرمز می‌شود معیارهای آن رعایت شود تا بار زیادی بر دوش گروه درمانی وارد نشود.

 

جان بابایی با بیان اینکه همکاران ما بیش از یک سال است که با شرایط سخت کرونایی، لباس‌ و ماسک‌ در حال مبارزه با بیماری کووید19 هستند، افزود: در کنار اجرای محدودیت‌های کرونایی وضعیت قرمز، مردم باید به این شرایط پای‌بند بوده تا شرایط بهتر کنترل شود و سیکل بیماری از بین رود چون بیشتر مبتلایان ارادی هستند.

 

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تشدید محدودیت‌ها و همراهی مردم در شرایط بحران تنها راهی است که می‌توان روند رو به رشد بیماری را متوقف کرد زیرا اگر خیابان‌ها و کسب ‌و کارها بسته شود ولی مهمانی‌های خانوادگی و تردد غیرضروری همچنان ادامه داشته باشد این روند متوقف نخواهد شد.

 

جان بابایی افزود: در روند افزایشی همه‌گیری کرونا در کشور، استان بوشهر هم یکی از مناطق قابل‌توجه است به نحوی که از یک هفته پیش میزان بیماران سرپایی و بستری در این استان به سه برابر افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به این‌که شمار تست‌های مثبت استان بوشهر در حال افزایش است، اظهار کرد: با توجه به اینکه این استان مانند برخی دیگر از استان‌ها موج سنگین بیماری کووید 19 را شاهد نبوده است، این افزایش آمار در این استان قابل پیش‌بینی بود.

 

به گفته جان بابایی پیش‌بینی شده بود که اگر شیوه ‌نامه‌های بهداشتی رعایت نشود و سفرها و تجمع‌ها شکل بگیرد استان بوشهر از جمله نقاطی است که در تهدید خواهد بود و این اتفاق رخ داد و  اکنون روند افزایش بیماری را در استان شاهد هستیم.

 

وی با بیان اینکه بیشتر ابتلاها خانوادگی شده است، اظهار کرد: در زمان حاضر به دلیل مهمانی‌های خانوادگی و دورهمی چندین نفر از اعضای یک خانواده درگیر ویروس کرونا می‌شوند این درحالی است که در اوایل شرایط به این صورت نبوده است.

 

جان بابایی یادآورشد: در زمان حاضر به اندازه کافی تخت در بیمارستان‌های استان وجود دارد ولی اگر روند افزایشی کرونا کاهش نیابد بی‌شک دچار کمبود تخت خواهیم شد.

 

وی درخصوص اورژانس شهدای هسته ای بوشهر گفت: اورژانس شهدای هسته‌ای بوشهر با همکاری وزارت بهداشت، استانداری بوشهر و سازمان انرژی اتمی به‌صورت مشترک ساخته شده و در زمان حاضر فضای فیزیکی بیمارستان به پایان رسیده و تجهیزات آن را هم وزارت بهداشت تامین کرده ولی کاستی‌هایی در بخش تاسیسات و هوارسان در این بیمارستان وجود دارد که باید تکمیل شود.

 

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: در زمان حاضر 50 تا 60 درصد بیمارستان شهدای هسته ای  قابل استفاده بوده که این ظرفیت برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته‌ شده و به‌زودی باقی‌مانده فضای فیزیکی هم راه‌اندازی می‌شود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها