4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
نتایج امیدوارکننده واکسن کرونای موسسه رازی
معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اعلام کرد:

نتایج امیدوارکننده واکسن کرونای موسسه رازی

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: 120 نفر دوز نخست واکسن و 42 نفر دوز دوم کووپارس را دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود نتایج مرحله اول تست انسانی اردیبهشت‌ماه در اختیار سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش قرار گیرد.

اعتمادآنلاین| «محمدحسین فلاح» درباره آخرین جزئیات اجرای کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو رازی با نام «کووپارس»، افزود: تا روز 16 فروردین‌ماه 120 نفر دوز نخست واکسن و 42 نفر دوز دوم کووپارس را دریافت کرده‌اند و پیش بینی می‌شود نتایج مرحله اول تست انسانی اردیبهشت‌ماه در اختیار سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق در پژوهش قرار گیرد و پس از صدور مجوز از سوی این سازمان، مرحله دوم آغاز خواهد شد.

 

به گزارش ایرنا، فلاح گفت: از نظر ایمنی واکسن هم تاکنون کسانی که واکسن را دریافت کردند دچار مشکل نشدند و شرایط به‌خوبی در حال پیشرفت است، این واکسن جزو پلتفرم‌های بی‌خطر در جهان است و اینکه تزریق‌کنندگان واکسن تاکنون عارضه‌ای نداشته‌اند، یکی از دلایل این موضوع است.

 

فلاح بیان‌ داشت: در مورد ایمنی‌زایی واکسن در برابر ویروس هم از اواخر هفته آینده که 14 روز از تزریق دوز دوم واکسن به نخستین گروه گذشته باشد، می‌توانیم نتایج جدیدی ارائه دهیم؛ در واقع اعلام نتیجه ایمنی‌زایی واکسن ابتدا در 13 نفر پیش‌قراول اعلام می‌شود و در مورد سایرین هم باید منتظر باشیم تا از نوبت دوم تزریق واکسن 14 روز بگذرد.

 

معاون تحقیقات و نوآوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار داشت: در مرحله دوم قرار است کارآزمایی بالینی روی 500 نفر انجام شود که یک گروه 250 نفره واکسن و یک گروه 250 نفره هم پلاسیبو دریافت خواهند کرد، در مرحله سوم هم هنوز به عدد قطعی نرسیدیم اما تعداد افرادی که واکسن را دریافت خواهند کرد دست‌کم از 10 هزار نفر شروع می‌شود.

 

وی خاطرنشان‌کرد: سایت ثبت‌نام داوطلبان به آدرس covid.rvsri.ac.ir همچنان باز است و کسانی که اعلام داوطلبی کردند به‌مرور زمان برای تزریق واکسن دعوت می‌شوند.

 

فلاح درباره شرایط ورود به مطالعه بالینی واکسن کووارس رازی گفت: ما در این مرحله به داوطلبان سالم 18 سال تا 55 سال نیاز داریم، شرکت در این مطالعه اختیاری است و هر زمان که داوطلبان تمایل داشته باشند، می‌توانند خارج شوند.

 

وی درباره زمان احتمالی آغاز تولید انبوه واکسن کووپارس انستیتو رازی، پیش‌بینی‌کرد: تا نیمه شهریور آنالیز بینابینی مرحله سوم مطالعه را انجام دهیم و بر این اساس برنامه ریزی ما برای تولید انبوه واکسن از اواخر مرداد است.

 

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی همچنین تاکید کرد: واکسن کرونا انستیتو رازی در سه دوز تهیه شده است که 2 دوز نخست عضلانی و دوز سوم استنشاقی است، تزریق واکسن در روز صفر و 21 انجام شده و دوز استنشاقی روز 51 در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

 

به گفته وی، مرحله نخست کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس از روز یکشنبه، 10 اسفند 99 با دو نفر از داوطلبان آغاز شد و در یک هفته 13 نفر پیش‌قراولِ تزریق واکسن، دوز اول آن را دریافت کردند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها