6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
نشست کمیسیون مشترک برجام یک گام رو به جلو است
جلال خوش چهره:

نشست کمیسیون مشترک برجام یک گام رو به جلو است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این اجلاس گامی است که هم ایران و هم آمریکا برداشتند و یک گام رو به جلو تعبیر می‌شود.

اعتمادآنلاین| «جلال خوش چهره»، کارشناس مسائل بین الملل، در خصوص نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این اجلاس گامی است که هم ایران و هم آمریکا برداشتند و یک گام رو به جلو تعبیر می شود، اگرچه نباید از آنچه که در این اجلاس صورت گرفت خیلی خوشبین بود چرا که فرایندی که ایران، آمریکا و اعضای گروه برجام برای رساندن شرایط، به نقطه ثبات یا وضعیت عادی باید در نظر بگیرند، مسیر سختی خواهد بود. مهمترین مسئله این است که ایران و آمریکا توافق کردند که به برجام برگردند و وضعیت را به شکل عادی تری دنبال کنند.

 

به گزارش برنا، او افزود: تا زمانیکه ایران و آمریکا به طور عادی برای گفت و گو توافق نکنند، نمی شود خیلی امید بست. نگاه من بیشتر به کمیسیون کارشناس هاست که شروع شده و نباید فراموش کرد که اجلاس وین قرار نیست به همه مشکلات پایان دهد بلکه این اجلاس و قطعا نشست های بعدی، تلاشی برای این است که برای گفتگو توافق کنند نه توافق، برای نتیجه؛ یعنی نقشه راهی پیدا کنند تا بتوانند وارد گفتگو شوند و به نتیجه کلی برسند.

 

خوش چهره ادامه داد: تصور می کنم ایران، آمریکا و اعضای گروه برجام هنوز به این چهارچوب دست نیافتند. اروپایی یک مواضع دو پهلو و مبهمی را دنبال می کنند، از یک سو با همه مواردی که دولت ترامپ با اعمال فشار حداکثری و خروج از برجام داشت با آن همسوئی دارند اگر چه آن موقع، مواضع انتقادی داشتند اما همین حالا به نظرم می آید اروپایی ها مواضع تندتری نسبت به واشنگتن دارند و درباره واشنگتن هم سایه سیاست های ترامپ بر سر رویکردهای دولت بایدن قرار دارد.

 

او اضافه کرد: ما نمی توانیم تصور کنیم که مذاکرات به شکل 2014 و نتیجه ای که می خواهیم بگیریم به شکل 2015 باشد.

 

ایران امروز 50 کیلو اورانیوم غنی شده دارد که سال گذشته آن را نداشت. ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را بالا برده است. طبیعی است نتیجه ای که از نهایت این فرآیند گفتگوهای طولانی بدست خواهد آمد، متفاوت خواهد بود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها