6/23/2021
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
اعتراض اسکودا به لغو آزمون ورودی کانون‌های وکلای دادگستری

اعتراض اسکودا به لغو آزمون ورودی کانون‌های وکلای دادگستری

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور به لغو آزمون ورودی کانون‌های وکلای دادگستری ایران اعتراض کرد.

اعتمادآنلاین| اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران طی نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور به لغو آزمون ورودی کانون‌های وکلای دادگستری ایران اعتراض کرد.

 

به گزارش ایلنا،‌ متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

 

جناب آقای دکتر روحانی 

 

ریاست محترم جمهور

 

با سلام و احترام؛

 

موضوع : اعلام مراتب اعتراض به لغو سه باره و برخورد دوگانه با ازمون ورودی کانونهای وکلای دادگستری 

 

1-علیرغم درک مراتب اضطرار در مصاف حق سلامت شهروندان ،بعنوان دیده بان حقوق نهاد وکالت مستقل و مسئول هماهنگ کننده کانون های وکلای سراسر کشور، وظیفه وجدانی و رسالت حرفه ای می دانم که مراتب اعتراض  خود را به لغو سه باره و برخورد پر ابهام و دوگانه ستاد ملی کرونا در خصوص ازمون پذیرش وکالت دادگستری خطاب به رئیس محترم جمهور ابراز نمایم.

 

2-اتخاذ سیاستهای پیش بینی ناپذیر ،نابهنگام و خسارت بار  توام با گسترش بذر تردید و ابهام ،دقیقا معارض با  رسالت نهاد عمومی شهروند مدار وحق بر اداره خوب ناظر بر حکمرانی شایسته در منشور حقوق شهروندی دولت است.تا انجا که حکمرانی تکلیف دارد  تصویر واضحی از سیاستهای اتخاذی را با رعایت اصل قانونیت و اصل بهنگام بودن تصمیمات و اقداماتی که موجد حق و تکلیف برای شهروندان می شود ابراز کند. وکلای دادگستری و نواموزان متقاضی پروانه وکالت که مرجعیت منحصری در تحقق پذیری حکومت قانون و نظم عمومی و خیر همگانی دارند شاهد رفتاری جز این بوده که مقتضی است بر استحکام اقدامات مرجع عمومی بر مسیر خیر همگانی فراهم اورد.

 

3- این سال طبق هماهنگی مستمر ، امتحان برای آذرماه پیش‌بینی شده بود که متأسفانه به علت شیوع کرونا به اسفندماه موکول شد.در آذر ماه نیز شرایط کرونا در کشور همچون شرایطی بود که سایر مراکز وابسته و سازمان ها نسبت به برگزاری آزمون مبادرت ورزیده بودند. 

 

در اسفندماه و سه روز مانده به برگزاری آزمون و در حالی که آزمون‌های دیگر با تعداد شرکت کننده بیشتر برگزار شده بود، آزمون کارآموزی وکالت با اعلام غیرمنتظره معاون وزیر بهداشت پیرامون شیب شیوع کرونا بدون اطلاع و ارایه دلیل منطقی،  تا تاریخ 20 فروردین ماه 1400 به تعویق انداخته شد. حال آنکه اجرای آزمون به عهده سازمان سنجش بوده و از آذرماه نیز وزارت بهداشت مطلع بوده است و می‌توانست هرگونه تدبیری را به سازمان سنجش ابلاغ کند.متاسفانه آزمون فروردین ماه نیز 12 ساعت قبل از آزمون و پس از چاپ و ارسال سوالات و آماده شدن متقاضیان،لغو گردید.حال معلوم نیست 12 ساعت قبل از آزمون چه اتفاق ویژه ای در وضعیت شیوع کرونا رخ داده بود که چنین تصمیمی اتخاذ شد.ظاهرا عزمی توسط یک گروه ناپیدا وجود دارد که به اصل برگزاری این آزمون منظم و محبوب فارغ التحصیلان حقوق علاقمند نیستند.

 

4-این تشتت تصمیم منتهی به خسارات معتنابه مادی و معنوی به عدالت جویانی شد که رفتار دولت محترم در وضعیت اضطرار را نه بر قاموس اصول حکمرانی قانون مدار که ناهماهنگ و مایوس کننده دیدند.طرفه انکه در همان اثنای مشابه کرونا، آزمون مرکز امور مشاوران قوه قضاییه مجوز برگزاری گرفته و تردید ها را متوجه نیات پشت پرده ای کرد که با استقلال کانون های وکلا سر مهر و اشتی نداشته اند.

 

5-قطعا هیچ حقی یارای معارضه با حق سلامت شهروندان ندارد و برای نهاد وکالت مستقل نیز سرمایه انسانی مقید به اخلاق حرفه ای و شرافت شغلی در تراز حق دفاع شهروندان بزرگترین پشتوانه و دستمایه استحکام استقلال و دفاع از حقوق شهروندان است.لکن اعتراض ها انجاست  که تصمیمات  غیرعادلانه وتبعیض امیز اتخاذ شده و اصل برابری شهروندان به محاق سیاستهای پنهان تهدید کننده می رود.متاسفانه کشاندن آزمون از اذر ماه به زمان نامعلوم،آسیب های شدید روحی،جسمی و اقتصادی به متقاضیان محترم و خانواده های شریف آنها و جامعه وکالت وارد نموده که منجر به ناراحتی، بدبینی و ناامیدی می گردد.علاوه بر خسران مادی و معنوی غیر قابل توصیف به جوانان ما، موجب بدبینی نسبت به نهادهای دولتی مهم کشور می شود که باید بی طرف و مصون از شبهه باقی بمانند. اهمیت بالای آزمون این نهاد مستقل و تاریخی کشور در حدی بوده است که انعکاس این اختلال و تعلل ها با واکنش کسترده رسانه ها و محیط مجازی مواجه بوده است.

 

لذا درخواست می‌گردد با عنایت و توجه جدی به اعتراض نسبت به رفتار تبعیض امیز و غیرموجه وزارتخانه ها،سازمان و ستاد ذیربط، بدوا دستور به برگزاری آزمون تحت پروتکل‌های ستاد ملی کرونا در اسرع وقت و سپس پیگیری این رفتار تبعیض آمیز و ناموجه صادر فرمایید.

 

جعفر کوشا

 

رییس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری سراسر کشور

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها