5/6/2021
پنج شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
دروغ مستعان 110 یکساله شد

دروغ مستعان 110 یکساله شد

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران هم از نمایش تلویزیونی وسیله ادعایی با عنوان "رپورتاژ آگهی" انتقاد کرده است.

اعتمادآنلاین| 27 فروردین 1399 که رسانه ها در خبری عجیب اعلام کردند که "سامانه بومی هوشمند تشخیص لحظه‌ای کرونا که برای اولین بار در دنیا به همت متخصصان توانمند بسیجی کشورمان ساخته شده است، در مراسمی با حضور سرلشکر سلامی رونمایی شد."

 

به گزارش دیده بان ایران، مشرق نیوز در توضیح همین خبر و با تیتر "کشف منطقه آلوده به ویروس در پنج ثانیه" درباره این دستگاه کرونایاب نوشت: "سامانه هوشمند تشخیصی «مستعان» با تغییرات جزئی قابلیت ارتقا در فازهای بعدی را دارد که پس از اخذ مجوزهای لازم در تعامل با وزارت بهداشت، این مهم نیز در آینده نزدیک محقق خواهد شد."

 

موضوع عجیبی که بلافاصله پس از رونمایی از آن سوژه شبکه های اجتماعی شد. 

 

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفته است: "اگر این دستگاه از سوی وزارت بهداشت تائید شده بود حتما در گزارش رونمایی آن اعلام می‌شد. مرجع تائید وزارت بهداشت است... این دستگاه را سازمان غذا و دارو تائیدیه‌ای نداده است."


حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران هم از نمایش تلویزیونی وسیله ادعایی با عنوان "رپورتاژ آگهی" انتقاد کرده است.


انجمن فیزیک ایران هم درباره خبر چنین اختراعی آن را "باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی" دانسته است.

 

اگرچه در مراسم رونمایی از این دستگاهی که کرونایاب نامیده شد، فرد یا گروه مخترع حضور نداشتند اما بلافاصله پس از این مراسم و با توجه به مشخصات بیان‌شده درباره این دستگاه، نگاه افکار عمومی به سمت «کامبیز گلشنی» و دیگر اختراعاتش جلب شد.

 

دستگاه جدید شباهت فراوانی با کارهای پیشین این مخترع داشت که البته با نام‌ها و کارکردهایی دیگر معرفی شده ‌بودند.

 

گلشنی پیشتر هم وسایل مشابهی ارائه کرده است. از جمله در سال 1388 خبری از تولید انبوه مین‌یاب او منتشر شد، در مراسم مربوطه به آن دستگاه هم فرماندهان سپاه و مقام‌هایی از جمله نادر قاضی‌پور، نماینده جنجالی مجلس ایران حضور داشتند.


او پنج ماه پس از رونمایی از این دستگاه وعده داده بود که "به‌زودی نتایج مثبتی مشخص می‌شود که همه خواهیم شنید و آن ‌موقع از طریق رسانه‌ها توضیحات بیشتری را خواهید شنید."

 

اما با وجود گذشت بیش از یکسال از رونمایی از مستعان110 هیچ مسئولی که آنروز در صداوسیما از این اختراع تمجید می کردند خبری نیست.

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها