5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
عراقچی: نشست امروز وین مهم و اروپایی‌ها جدی بودند

عراقچی: نشست امروز وین مهم و اروپایی‌ها جدی بودند

معاون وزیر امور خارجه گفت: جلسه بسیار جدی و حتی چالشی بود. تحولاتی که بین این جلسه و جلسه قبل داشتیم از جمله حادثه نطنز و ... فضای جلسه را چالشی کرده بود و بحث‌ها از هر دو طرف خیلی جدی و متاثر از اتفاقات این مدت بود.

اعتمادآنلاین| سید عباس عراقچی پنچ شنبه شب بعد از نشست کمیسیون مشترک در وین در گفت‌وگویی در مورد نتایج جلسه امروز گفت: امروز جلسه کمیسیون مشترک برگزار شد و تقریبا دو ساعت طول کشید و در نهایت توافق شد که گروه‌های کاری هم در حوزه رفع تحریم‌ها و هم درحوزه هسته‌ای کار خود را از بعد از ظهر امروز از سر بگیرند.

 

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: همه توافق داشتند که ما باید وارد یک کار جدی و عملی بشویم و مجموعه اقداماتی که آمریکا باید انجام بدهد و مجموع تحریم‌هایی که باید بردارد باید لیست شود و مجموعه اقداماتی هم که ایران در مقابل انجام خواهد داد لیست بشود و دقیق بشود و توافق در مورد آنها صورت بگیرد و بتواند هر چه سریعتر اجرایی شود. این توافقی بود که صورت گرفت.

 

معاون سیاسی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این نشست یک جلسه بسیار جدی و چالشی بود. تحولاتی که بین این دو جلسه هفته گذشته و این هفته داشتیم حادثه نطنز و بقیه مسائل فضای این جلسه را به شدت چالشی کرده بود و بحث ها از هر دو طرف خیلی جدی و متاثر بود از اتفاقاتی که در این مدت رخ داده بود.

 

وی با بیان این که ما مواضع کشور را بسیار روشن بیان کردیم، تاکید کرد: حادثه نطنز چیزی نیست که بتوان به آسانی از کنار آن گذشت. انتظار ما که کشورهای مقابل در برجام این حادثه را محکوم کنند یک انتظار کاملاً جدی و به حقی بوده. غیر از روسیه و چین بقیه اعضای برجام (سه کشور اروپایی) نه تنها این کار را به درستی انجام ندادند حتی در حوزه تحریم ها مواردی را به فهرست خود اضافه کردند. این باعث بحث های کاملاً جدی شد. حسن نیت کشورهای اروپایی به شدت زیر سوال رفت از طرف ما. آنها باید جدیت خود را در مذاکرات نشان بدهند و این طور نیست که با این حرکات بشود ما به یک جمع بندی خوبی بتوانیم برسیم مگر اینکه کشورهای اروپایی جدیت خود را در عمل نشان بدهند.

 

عراقچی ادامه داد: ما فرصت برای مذاکرات فرسایشی نداریم و مایل به مذاکرات فرسایشی نیستیم و باید سریع‌تر به جمع بندی برسیم و این را باید در عمل ببینیم که حرکت و شتاب به سمت رسیدن به توافق در حد معقول و مقبولی وجود دارد در غیر این صورت ما دلیلی برای ادامه مذاکره نمی بینیم

 

معاون سیاسی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با صدا و سیما افزود: لیست‌های رفع تحریم‌ها در حال آماده شدن است و موضع ما این است که همه تحریم‌ها باید برداشته شود و فهرستی که تهیه می‌شود باید کامل باشد و در این خصوص قرار است که گروه های کاری کار خود را جدی تر پیش ببرند. همه اعضای برجام از جمله 3 کشور اروپایی این توافق را دارند که ما در مرحله ای هستیم که دیگر نیازی به بحث های کلی وجود ندارد و باید وارد کار شد و لیست‌ها را تهیه و نهایی کرد و بعد در مورد اختلافات صحبت کرد و لیست نهایی تهیه شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها