5/6/2021
پنج شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
سیاست‌های اقتصادی نباید باعث تولید فقر شود / غربالگری ژنتیک نباید محدود شود
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

سیاست‌های اقتصادی نباید باعث تولید فقر شود / غربالگری ژنتیک نباید محدود شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص طرح جوانی جمعیت گفت: سیاست‌های اقتصادی باید سیاست‌های عدالت محوری باشد که فقیر تولید نکند. مثلا در حوزه غربالگری 50 درصد معلولیت‌های ما معلولیت‌های ناشی از ژنتیک است و اگر غربالگری‌های ژنتیکی را باب کنیم می‌توانیم از 50 درصد معلولیت‌ها جلوگیری کنیم.

اعتمادآنلاین| محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت: با تصویب آن بخش از "طرح جوانی جمعیت" مجلس شورای اسلامی که محدود کردن ‎غربالگری ژنتیک را در پی دارد مخالفیم. اعتراض خود را بر مبنای نظرات سازمان بهزیستی برای استمداد فوری از شورای نگهبان به آن شورا فرستادیم.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: با انجام این غربالگری تاکنون از تولد7300نوزاد دارای معلولیت جلوگیری شده‌است.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در یک پیام ویدئویی اضافه کرد که مهمترین تصمیم در این زمینه ها حتی در حوزه معلولیت از کار انداختن ماشین تولید آسیب است. آسیب های اجتماعی چون اعتیاد علت‌های موجده‌ای دارند که باید آن‌ها را از بین برد و اگر این اتفاق نیفتد مجددا آن ماشین شروع به تولید آسیب می کند.

 

شریعتمداری ادامه داد: سیاست‌های اقتصادی باید سیاست‌های عدالت محوری باشد که فقیر تولید نکند. مثلا در حوزه  غربالگری 50 درصد معلولیت‌های ما معلولیت‌های ناشی از ژنتیک است و اگر غربالگری‌های ژنتیکی را باب کنیم می‌توانیم از 50 درصد معلولیتها جلوگیری کنیم. در همین دو سال و اندی اخیر غربالگری‌ها را در بهزیستی با کمک وزارت بهداشت بسیار جدی گرفته‌ایم.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها