5/17/2021
دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
غرب در تلاش برای تغییر حکومت بلاروس دخالت دارد
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه:

غرب در تلاش برای تغییر حکومت بلاروس دخالت دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: دولت چک اخیرا در بسیاری موارد از آمریکا پیروی و آشکارا سیاست‌های روس‌ستیزانه اجرا می‌کند. برخی کشورهای غربی در تلاش اخیر برای تغییر حکومت بلاروس دخالت داشته است. 

اعتمادآنلاین| ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: اقدامات دولت چک علیه روسیه ازجمله اخراج دیپلمات های روس از این کشور، خیانت به منافع ملی چک است.

 

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه24 خاطرنشان کرد که دولت چک اخیرا در بسیاری موارد از آمریکا پیروی و آشکارا سیاست های روس ستیزانه اجرا می کند.  

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: پراگ سیاست های غیرسازنده علیه روسیه اجرا می کند که به روابط دوجانبه ضربه وارد می کند. 

 

به گفته زاخارووا اقدامات سیاستمداران چک حیرت آور است زیرا به منافع مردم این کشور برای اجرای سفارش ارباب خود آمریکا خیانت می کنند. 

 

روسیه اعلام کرد که در پاسخ به اخراج 18 دیپلمات خود از جمهوری چک، 20 دیپلمات این کشور را اخراج کرد.

 

وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه در پاسخ به اخراج 18 دیپلمات خود از پراگ، 20 نفر از کارکنان سفارت چک در مسکو را عنصر نامطلوب خواند. 

 

در بیانیه گفته شده است: به طرف چک اعلام شده است که تا پایان روز 19 ماه آوریل (دوشنبه 30 فروردین ماه) این افراد باید خاک روسیه را ترک کنند.

 

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خاطرنشان کرد: به ویتزسلاو پیوونکه سفیر چک در مسکو اعلام شده است که 20 نفر از کارکنان سفارت چک در مسکو فرد نامطلوب خوانده شده و باید تا پایان روز 19 آوریل خاک کشور ما را ترک کنند.

 

اتهام چک علیه روسیه بی اساس است

 

زاخارووا در ادامه سخنان خود اتهام چک به روسیه مبنی بر دست داشتن در انفجار انبار نظامی این کشور در سال 2014 را بی اساس و شتاب زده خواند.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ادعای تحقیرآمیزتر برای مردم چک از آنچه که از سوی پراگ در اتهام علیه روسیه در مورد انفجار انبار نظامی گفته شد نمی توان تصور کرد.

 

 آندری بابیش نخست وزیر جمهوری چک به تازگی گفت که سازمان اطلاعات روسیه در انفجار سال 2014میلادی در یک انبار مهمات نظامی پراگ نقش داشته است.  

 

بابیش مدعی شد که نیروهای اداره اصلی اطلاعات روسیه مشکوک به دخالت در انفجار انبار مهمات در سال 2014 در شرق اوکراین هستند.

 

در همین حال، پلیس جمهوری چک نیز اعلام کرد که به دنبال دو نفر در رابطه با تحقیقات این پرونده است.

 

غرب در تلاش برای تغییر حکومت بلاروس دخالت دارد

 

زاخارووا گفت: برخی کشورهای غربی در تلاش اخیر برای تغییر حکومت بلاروس دخالت داشته است. 

 

 الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس از سوء قصد به جان خود و خانواده اش خبر داد که ناکام ماند.

 

به گزارش ایرنا، شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز شنبه اعلام کرد: لوکاشنکو در سخنانی که در کانال تلگرام مرکز خبری رییس جمهوری بلاروس منتشر شد، به جزییات سوء قصد به خود و اعضای خانواده اش اشاره کرد. 

 

به گفته وی، گروهی متشکل از چند نفر ازجمله وکیلی به نام زنکوویچ و کارشناس سیاسی به نام فدوت که در روسیه دستگیر شده اند، برنامه سوء قصد را با ارتباط با سازمان های اطلاعاتی آمریکا چیده بودند. 

 

رییس جمهوری بلاروس یادآورشد: این گروه قصد داشت یک یا دو نفر از فرزندانش را به گروگان بگیرد و حتی در منطقه گومل بلاروس، مخفی گاهی را برای این منظور آماده کرده بودند.

 

 سازمان امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که دو نفر را در مسکو که سوء قصد به جان لوکاشنکو را تدارک می دیدند و با سازمان سیا ارتباط داشتند را دستگیر کرد.

 

 غرب در تلاش برای خنثی کردن تاثیرات مثبت اسپوتنیک وی است

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: غرب در شرایطی که مسائل جدید در مقابله با کووید-19 دارد سعی دارد تاثیرات مثبت واکسن اسپوتنیک وی را خنثی کند.

 

وی افزود: قبلا در پهنه اطلاع رسانی غرب تلاش می کردند در مورد موفقیت روسیه در ساخت واکسن کرونا شوخی کنند. 

 

زاخارووا گفت: اما در زمان حاضر کشورهای غربی نمی توانند در مورد اسپوتنیک وی شوخی کنند و برای خرید این واکسن روسی بسیاری از کشورها به نوبت نشسته و خواستار همکاری با روسیه برای تولید مشترک آن هستند.

 

 واکسن روسی اسپوتنیک وی قبلاً در 60 کشور جهان ثبت شده است که جمعیت کلی آن سه میلیارد نفر برآورد می شود. بیش از 30 کشور در حال حاضر واکسیناسیون گسترده را با این واکسن آغاز کرده اند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها