5/12/2021
چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت‌هایی به دست آوردیم
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید:

در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت‌هایی به دست آوردیم

مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره وضعیت پیرامون رایزنی‌های اخیر در وین میان ایران و گروه 1+4 و گفت‌و‌گوهای غیر مستقیم با هیات آمریکایی اظهاراتی مطرح کرد و گفت: آمریکا در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت‌هایی به دست آمده و واشنگتن متعهد به بازگشت به برجام بر مبنای «تعهد در برابر تعهد» است.

اعتمادآنلاین| «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد، آمریکا در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت‌هایی به دست آمده و واشنگتن متعهد به بازگشت به برجام بر مبنای «تعهد در برابر تعهد» است.

 

به گزارش فارس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» درباره وضعیت پیرامون رایزنی‌های اخیر در وین میان ایران و گروه 1+4 و گفت‌و‌گوهای غیر مستقیم با هیات آمریکایی اظهاراتی مطرح کرد.

 

«کریستیان امانپور» مجری شبکه سی‌ان‌ان در مصاحبه اختصاصی با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید از او درباره رایزنی‌های اخیر در وین برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین برنامه جو بایدن برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان سوال کرد.

 

امانپور سوال کرد: «در موضوع ایران، در محافل عمومی و علنی این حرف مطرح شده است که چه طرفی ابتدا (به پایبندی دوباره و کامل به برجام) برمی‌گردد؟».

 

این مجری سرشناس آمریکایی در سوال خود تاکید کرد که در سراسر جهان این اعتقاد دارد این ایالات متحده است که از برجام خارج شده و اول باید به این توافق برگردد.

 

امانپور گفت: «ما شنیده‌ایم که پیشرفت‌هایی برای برگرداندن این توافق به مسیر قبلی ایجاد شده است. شما (سالیوان) جزو اولین افرادی بودید که در اتاقی بودید که برای تحقق اولین توافق (برجام) حضور داشتید. خوب به ما بگویید که در حال حاضر چه اتفاقی دارد می‌افتد؟»

 

این مجری شبکه سی‌ان‌ان در پرسش خود از سالیوان به تجربه حضور او در مذاکرات در دولت اوباما در مسقط پایتخت عمان اشاره کرد.

 

جیک سالیوان در پاسخ به این سوال گفت: «مذاکره‌کنندگان (همین اخیرا) تازه‌ترین دور از گفت‌و‌گوها را به پایان رساندند این گفت‌و‌گوها به صورت غیر مستقیم انجام می‌شوند این یعنی که ایالات متحده و ایران در حال حاضر در مقابل هم روی میز نمی‌نشینند و شرکای ما، قدرت‌های جهانی (گروه 1+4) با ایرانی‌ها روی میز می‌نشینند و با آنها درباره هر دو موضوع اعمال محدودیت‌های هسته‌ای که بای بپذیرند و همچنین رفع تحریم‌هایی که متعاقب آن انجام خواهد شد، صحبت می‌کنند و سپس به اتاق دیگر می‌روند و با مذاکره‌کنندگان آمریکایی حرف می‌زنند و این رفت و برگشت‌ها ادامه دارد».

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها