12/3/2021
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
تغییر روش غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی در ایران
رویترز مدعی شد:

تغییر روش غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی در ایران

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه مدعی دسترسی به گزارشی شده که در آن مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام اعلام کرده که ایران روش غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی را در تاسیسات نطنز تغییر داده است.

اعتمادآنلاین| در این گزارش ادعایی آمده است: آژانس در 21 آوریل 2021 آژانس راستی آزمایی کرد که ایران روش تولید یو اف شش غنی شده با غنای تا 60 درصد را تغییر داده است.

 

به گزارش ایرنا، به این ترتیب ایران اکنون به جای دو زنجیره یا آبشار از یک زنجیره برای غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز استفاده می‌کند.

 

شنبه گذشته کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، گفته بود: برابر گزارشی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد، انجام غنی سازی تا 60 درصد توسط ایران تایید شد.

 

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در این گزارش آمده است که آژانس در 17 آوریل (28 فروردین) راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف شش با غنای تا 60 درصد را از طریق تزریق گاز یو اف شش با غنای تا 5 درصد به طور همزمان به دو زنجیره آی آر چهار و آی آر شش در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد. برابر اظهار ایران به آژانس، سطح غنی سازی یو اف شش تولیدی 55.3 درصد بود.

 

جمهوری اسلامی ایران 24 فروردین از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داد.

 

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان، در گفت‌وگویی با اشاره به تحویل نامه‌ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی، بیان داشت: در این نامه اعلام کردیم که ما غنی سازی 60 درصد را آغاز خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به این موضوع که بعضی از داروهای رادیوایزوتوپ احتیاج به مواد غنی شده تا 60 درصد دارد، خاطرنشان کرد: توضیحات فنی مربوط به این داروها را همکاران سازمان انرژی اتمی ارائه خواهند کرد ولی ما امروز به آژانس اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح 60 درصد و در حد نیاز دارویی آغاز خواهیم کرد و این کار هم به پیش خواهد رفت.

 

متعاقبا رییس مجلس شورای اسلامی جمعه گذشته (27 فروردین) در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد؛ در ساعت 40 دقیقه بامداد نیمه‌شب گذشته دانشمندان جوان و خدا باور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای 60 درصد دست یابند.

 

تصمیم اخیر ایران در واکنش به اقدام خرابکارانه و تروریسم هسته‌ای رژیم صهیونیستی در نطنز صورت گرفت که با واکنش‌های مقام‌ها و رسانه‌های جهان همراه بوده است.

 
 
  
  

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها