6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
طرح 46 نماینده مجلس درخصوص تحریم برخی مقامات آمریکایی

طرح 46 نماینده مجلس درخصوص تحریم برخی مقامات آمریکایی

46 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان «تحریم برخی مقامات آمریکایی» را امضا کردند که در نشست علنی 22 فروردین 1400 به صورت عادی اعلام وصول شد. در این طرح 9 نفر از شخصیت‌های آمریکایی تحریم شده‌اند.

اعتمادآنلاین| تعدادی از نمایندگان مجلس در طرحی می‌خواهند برخی مقامات آمریکایی را تحریم کنند.
 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  46 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان «تحریم برخی مقامات آمریکایی» را امضا کردند که در نشست علنی 22 فروردین 1400 به صورت عادی اعلام وصول شد. در این طرح 9  نفر از شخصیت‌های آمریکایی تحریم شده‌اند که در مقدمه و دلایل توجیهی آن آمده است: «مقامات ایالات متحده آمریکا همواره از طرق مختلف علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مقامات کشورمان اقدامات نظامی، اطلاعاتی، ضد حقوق بشری و تحریم را به طور مستقیم و یا در پوشش فعالیت‌های اقتصادی. علمی، پزشکی، بیولوژیکی و صنعتی خود انجام داده اند و اقدام نابخردانه و شرم آور مقامات آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی یکی از مصادیق بارز آن‌ها در جنایت علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و بشریت است.

 

رئیس جمهور آمریکا در موارد متعدد مقامات و نهاد‌های نظام جمهوری اسلامی ایران را به عنوان تروریست معرفی نموده و ایشان را تحریم کرده است. لازم و ضروری است، جمهوری اسلامی ایران مطابق قواعد حقوق بین‌الملل حق اقدام متقابل در برابر این اقدام خصمانه و غیرقانونی رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات این دولت را اعمال کند.

 

در راستای حفظ عزت و اعتبار جمهوری اسلامی و در اقدامی متقابل در تحریم مقامات و شخصیت‌های ایرانی افراد ذیل که سابقه طولانی در ضدیت علیه ملت ایران دارند، خود و خانوادهشان مادام‌العمر ممنوع‌الورود شوند و هرگونه مبادله تجاری، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی در هر نقطه از جهان با این افراد ممنوع شود و ضمانت اجرای لازم در این خصوص پیش‌بینی گردد:


1 -جان بولتون (Bolton.R John) مشاور سابق امنیت ملی آمریکا

 

2 -استیو منوشین (Mnuchin Steven) وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

 

3 -تدکروز (Cruz Ted) سناتور و سیاستمدار آمریکایی

 

4 -مایک پمپئو (Pompeo Mike) وزیر خارجه آمریکا

 

5 -برایان هوک (Hook Brian) نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

 

6-دونالد جان ترامپ (Trump John Donald (رئیس جمهور آمریکا

 

7 -جینا شری هسپل (Haspel Cheri Gina) رئیس سازمان سیا

 

8-کنت فرنکلین (فرنک) مکنزی جونیور (Jr Mckenzie. F Kennet) فرمانده نیرو‌های آمریکایی

 

9 -کریستوفر سی میلر (Miller. C Chirstopher) وزیر دفاع

 

تبصره 1 -دولت از طریق وزارت امور خارجه موظف است اقدامات قانونی لازم را جهت تحریم افراد مذکور توسط دیگر کشور‌های جهان انجام دهد و گزارش اقدامات خود هر شش ماه یکبار تهیه و به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی ارسال کند.

 

تبصره 2 -دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به پیگیری مستمر حقوق یکایک قربانیان و آسیبدیدگان جنایات حقوق بشری دولت استکباری آمریکا در ایران در سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیگر محاکم حقوقی و قضائی معتبر جهانی تا استیفای کامل حقوق است.

 

تبصره 3 -قوه قضائیه مکلف است از طریق شعب ویژه دادگستری اشخاص موضوع این ماده را به عنوان جنایتکاران جنگی محاکمه کرده و از تمامی کشور‌های طرف تعاهد با جمهوری اسلامی ایران درخصوص استرداد مجرمین یا انتقال مجرمین مطابق معاهدات فیمابین انتقال اشخاص مذکور به عنوان جنایتکار جنگی به جمهوری اسلامی ایران مطالبه کند.»

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها