6/22/2021
سه شنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۰
مذاکرات تعیین مرز دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی از سر گرفته می‌شود

مذاکرات تعیین مرز دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی از سر گرفته می‌شود

لبنان و رژیم صهیونیستی قصد دارند مذاکرات خود برای تعیین مرز دریایی که اوایل پاییز سال گذشته آغاز شد را این هفته ادامه دهند.

اعتمادآنلاین| به نقل از روزنامه الاخبار، مذاکرات روز دوشنبه آینده برگزار خواهد شد و میشل عون رییس جمهوری لبنان قصد دارد با هیات نظامی اعزامی به این مذاکرات دیدار داشته باشد.


به گزارش برنا؛ همچنین روزنامه صهیونیستی جروزالم پست به نقل از یووال اشتاینیتز وزیر انرژی رژیم صهیونیستی نوشت که اسرائیل و لبنان در نظر دارند تا مذاکرات تعیین مرز دریایی خود را از سر گیرند.

 

لبنان در جریان 4 دور مذاکرات قبلی در ماه نوامبر و اکتبر 2020، بر حق خود برای گسترش دسترسی به آبهای مدیترانه به سمت جنوب و افزایش این دسترسی از 860 کیلومتر مربع به 2 هزار و 300 کیلومتر مربع تاکید کرده است.

 

مذاکرات پیشین در این زمینه با وساطت آمریکا در چادر مقر سازمان ملل در شهر ناقوره برگزار گردید. 

 

رژیم اسرائیل از سال 1948 به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است.

 

در سال 2000 نیز  ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های اسرائیل و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های اسرائیل ایستادگی کرد.

 

موضوع ترسیم مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی مطرح بوده است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها