6/17/2021
پنج شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
790 کودک کار تهرانی در مراکز بهزیستی پذیرش شدند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور:

790 کودک کار تهرانی در مراکز بهزیستی پذیرش شدند

حبیب‌الله مسعودی‌فرید گفت: سال 1398 حدود 14 هزار کودک کار در مراکز شبانه و روزانه پذیرش کردیم که این رقم در سال 1399 به 7 هزار رسیده است تنها دلیلش هم این است که هم ما و هم NGOها خدمات را به منزل کودکان کار برده‌ایم مگر اینکه شرایط سختی مانند اعتیاد شدید والدین، آزار و اذیت، کودک آزاری، سوءاستفاده و... وجود داشته باشد که در این صورت کودکان را تحویل خانواده نمی‌دهیم و در مراکز نگه داری می‌کنیم.

اعتمادآنلاین| حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که آیا تعداد کودکان کار در پیک چهارم کرونا افزایش پیدا کرده است یا خیر؟ گفت: به طور کلی از ابتدای شروع طرح ساماندهی کودکان کار در تهران 790 کودک کار را در مراکز خود پذیرش کردیم که تعداد زیادی از آنها مرخص شدند؛ یعنی یا خانواده ایرانی داشتند که شناسایی کردیم و تحویل دادیم یا اینکه اتباع بودند و با هماهنگی اداره اتباع خانواده‌هایشان را شناسایی کرده و به آنها تحویل دادیم.

 

به گزارش برنا، او افزود: 80 درصد کودکان کار اتباع و 20 درصد آنها ایرانی هستند و رویکرد سازمان بهزیستی همواره این بوده بچه‌ها در کنار خانواده خود باشند به همین دلیل تلاش بر این داریم که خانواده‌ها را شناسایی کنیم و پس از تحویل دادن کودک به آنها اقدامات حمایتی و توانمندسازی را انجام دهیم تا کودکان بتوانند در کنار خانواده خود و در خانه بمانند اما درخصوص کودکان کار اتباعی که خانواده‌شان اقامت غیرقانونی  دارند نمی‌توانیم کار حمایتی انجام دهیم بنابراین فقط با اخد تعهد از والدین، کودک را تحویل آنها می‌دهیم تا درمورد باقی اقدامات، اداره اتباع وارد عمل شود.

 

مسعودی فرید تصریح کرد: در حال حاضر از میان 790 کودک کاری که در تهران پذیرش کردیم، 55 کودک در مرکز ماندند چون یا خانواده آنها شناسایی نشده یا اینکه جزء اتباع بودند و هنوز نسبت آنها تایید نشده است اما باقی آنها به خانواده‌هایشان تحویل داده شدند.

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه رویکرد سازمان مبنی بر عدم حضور کودکان کار در مراکز است، گفت: سال 1398 حدود 14 هزار کودکان کار خیابانی را پذیرش کردیم که 8 هزار کودک در مراکز روزانه و 6 هزار کودک در مراکز شبانه بودند اما تمرکز ما بر این است که کودکان را در مراکز نگه نداریم، آنها را تحویل خانواده‌شان دهیم و اقدامات حمایتی خود را به منزل آنها ارائه دهیم نه اینکه 50_100 کودک را در یک مرکز نگه داریم از طرفی شیوع ویروس کرونا در کشور باعث شد ظرفیت مراکز را به دلیل حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی 50 درصد کاهش دهیم بنابراین تمام این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا تعداد کودکان پذیرش شده در مراکز روزانه و شبانه روزی کاهش پیدا کنند.

 

او ادامه داد: در حوزه کودکان کار خیابانی، موسسات و NGO ها که همکاری بسیار خوبی با ما دارند هم بر این عقیده هستند بهتر است خدمات به کودکان کار در منزل و محل زندگی و خارج از مراکز ارائه شود برای مثال تاجایی که اطلاع دارم و بازدید کردم، مدرسه صبح رویش که مخصوص کودکان کار بود الان به دلیل شرایط کرونایی یا کلاس را در فضای باز برگزار می‌کند یا اینکه از طریق فضای مجازی آموزش می‌دهند.

 

مسعودی فرید از کاهش پذیرش کودکان کار در مراکز خبر داد و عنوان کرد: پیگیری این سیاست‌ها باعث شد تعداد پذیرش کودکان کار در مراکز ما کاهش پیدا کند برای مثال همانطور که اشاره کردم سال 1398 حدود 14 هزار کودک کار در مراکز شبانه و روزانه پذیرش کردیم که این رقم در سال 1399 به 7 هزار رسیده است تنها دلیلش هم این است که هم ما و هم NGO‌ها خدمات را به منزل کودکان کار برده‌ایم مگر اینکه شرایط سختی مانند اعتیاد شدید والدین، آزار و اذیت، کودک آزاری، سوءاستفاده و... وجود داشته باشد که در این صورت کودکان را تحویل خانواده نمی‌دهیم و در مراکز نگه داری می‌کنیم.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها