7/28/2021
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
احمد کبیری‌هندی باستان‌شناس درگذشت

احمد کبیری‌هندی باستان‌شناس درگذشت

احمد کبیری‌هندی، باستان‌شناس پیشکسوت و استاد حفاظت و مرمت روز گذشته (دوازدهم اردیبهشت) در سن 76 سالگی درگذشت.

اعتمادآنلاین| احمد کبیری هندی، باستان‌شناس پیشکسوت روز گذشته در سن 76 سالگی درگذشت.

 

به گزارش ایلنا، احمد کبیری‌هندی، باستان‌شناس پیشکسوت و استاد حفاظت و مرمت روز گذشته (دوازدهم اردیبهشت) در سن 76 سالگی درگذشت.

 

موزه ملی ایران در صفحه رسمی خود در اینستاگرام خبر درگذشت او را تائید کرد و نوشت:

 

«احمد کبیری هندی 12 اردیبهشت‌ماه سال 1400 در روز معلم دیده از جهان بست و به دیدار حضرت حق شتافت. این چهره فرهیخته متولد سال 1324 در تهران و دانش‌آموخته رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران بود. کبیری ابتدا به استخدام سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی ایران درآمد و سپس در سازمان میراث فرهنگی کشور در امر پژوهش باستان‌شناسی، حفاظت و مرمتِ محوطه و بناهای تاریخی مشغول به خدمت شد. وی عضو هیأت مدیره و رییس کمیته اسناد و انتشارات ایکوموس ایران بود.»

 

این استاد برجسته در کارنامه عملکردش بررسی، کاوش و حفاظت و مرمت شهر حریره کیش، معبد آناهیتا کنگاور، بررسی و شناسایی آثار تاریخی شاه زند، بررسی دلازیان سمنان، کاروانسرای قصر بهرام، پژوهش درباره آثار تخت جمشید، اقامتگاه‌های میان‌راهی شاهی اصفهان، فرح‌آباد ساری و ... را به یادگار گذاشت.

 

جبرئیل نوکنده (رییس کل موزه ملی ایران) هم در پیام تسلیتی برای درگذشت احمد کبیری، این واقعه ناگوار را ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای عرصه میراث فرهنگی کشور و موجب تألم خاطر فروان همکاران و دوستانش دانست؛ باستان‌شناسی که در پژوهش، رویکرد حفاظت محور داشت. نام و کارهای ارزنده او در حافظه تاریخی این مرز و بوم به نیکی یادگار خواهد ماند.

 

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه ایکوموس ایران نیز در پیام‌هایی جداگانه‌ درگذشت این باستان‌شناس و استاد حفاظت و مرمت بناهای تاریخی را تسلیت گفتند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها