6/18/2021
جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
بایدن: بن‌لادن را تا جهنم تعقیب کردیم

بایدن: بن‌لادن را تا جهنم تعقیب کردیم

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در دهمین سالروز کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای آمریکایی، از عقب‌نشینی نیروهای نظامی ایالات متحده از خاک افغانستان دفاع کرد؛ با این حال اطمینان داد که آمریکا در برابر «تهدید گروه‌های تروریستی» هشیار باقی خواهد ماند.

اعتمادآنلاین| اسامه بن لادن، بنیان‌گذار و رهبر شبکه القاعده در اول ماه مه سال 2011 میلادی در حمله کماندوهای آمریکایی به محل سکونتش در ابیت‌آباد در شمال پاکستان کشته شد.

 

به گزارش یورونیوز؛

جو بایدن که در آن زمان معاون باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت آمریکا بود، در روز حمله از «اتاق وضعیت»، مکان فوق حفاظت‌شده در زیرزمین کاخ سفید، شاهد انجام عملیات تفنگداران نیروی دریایی آمریکا بود.

 

آقای بایدن روز گذشته 12 اردیبهشت (2 مه) در توصیف لحظه حمله اعلام کرد: «لحظه‌ای است که هرگز فراموش نخواهم کرد.»

 

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر شده است، جو بایدن با بیان اینکه بن لادن «تا دروازه‌های جهنم» تعقیب شد، از «اعضای سرویس‌های اطلاعاتی که به دقت او را ردیابی کردند، قاطعیت رئیس‌جمهور باراک اوباما به هنگام تصمیم‌گیری و استعداد و شجاعت تیم عملیاتی در محل» قدردانی کرد.

 

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه بیانیه خود با اشاره به عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان اعلام کرده است: «ما همچنان در برابر هرگونه تهدیدی علیه منافع آمریکا که از خاک افغانستان صورت پذیرد، هشیار و آماده واکنش خواهیم بود.»

 

جو بایدن اعلام کرده است که تمامی نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر 2021 میلادی از افغانستان خارج می‌شوند. تخلیه پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان مطابق اعلام ژنرال‌های این کشور از هم ا‌کنون شروع شده است.

 

با این حال ژنرال‌های نظامی می‌گویند نگران هستند این مسئله باعث قدرت گرفتن بیشتر طالبان شود و موقعیت دولت را نیز در مذاکرات صلح با این گروه تضعیف کند.

 

این در شرایطی است که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک سخنرانی در قندهار از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال کرده و گفته بود: «تعهد ما این است که با عزت این نیروهای خارجی را از کشور خارج کنیم. هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد. ما از وطن خود حفاظت کردیم و باز هم می‌کنیم.»

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها