5/17/2021
دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
انتشار خبر دیدار رییس مجلس با وزیر کشور درباره ردصلاحیت گسترده کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا
پس از ارسال نامه دبیرکل حزب اعتماد ملی به محمدباقر قالیباف صورت گرفت:

انتشار خبر دیدار رییس مجلس با وزیر کشور درباره ردصلاحیت گسترده کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا

در پی نامه اعتراضی الیاس حضرتی، دبیرکل «حزب اعتماد ملی» به رئیس مجلس، در خصوص پاکسازی سیاسی گسترده نامزدهای شوراهای شهر و روستا و بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به رد صلاحیت گسترده نامزدهای شورای شهر، در جلسه‌ای با حضور رئیس مجلس، وزیر کشور و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر این موضوع بررسی شد.

اعتمادآنلاین| در پی نامه اعتراضی الیاس حضرتی، دبیرکل «حزب اعتماد ملی» به رئیس مجلس، در خصوص پاکسازی سیاسی گسترده نامزدهای شوراهای شهر و روستا و بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به رد صلاحیت گسترده نامزدهای شورای شهر، بابک نگاهداری مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی،‌ از جلسه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس با وزیر کشور و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر به منظور بررسی وضعیت و روند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا خبر داد. 

 

بابک نگاهداری با اشاره به این موضوع که در جلسه اخیر ریاست مجلس، وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات کشور، معاون پارلمانی وزارت کشور و تعدادی از اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها، گزارشی در مورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و وضعیت نامزدهای این انتخابات به ریاست مجلس ارائه شد، عنوان داشت: در انتخابات پیش‌رو بر اساس منویات مقام معظم رهبری، ایجاد زمینه حضور حداکثری آحاد مردم در انتخابات امری مهم و از جمله دغدغه‌های جدی ریاست مجلس است، زیرا که برگزاری یک انتخابات پرشور به افزایش همبستگی اجتماعی و تقویت پشتوانه مردمی نظام جمهوری اسلامی کمک شایانی خواهد کرد و بسیاری از طرح‌ها و نقشه های خارجی برای ایجاد فاصله مابین حاکمیت و مردم را نقش بر آب خواهد کرد. بر این اساس و با توجه برخی اعتراض‌ها نسبت به رد صلاحیت شدگان این دوره از انتخابات شوراها به وجود آمده بود، این موضوع روز گذشته مورد بررسی قرار گرفت. 

 

مشاور رئیس مجلس با بیان اینکه شوراهای شهر به عنوان پارلما‌ن‌های شهری نقش مهمی در مدیریت شهر دارند، افزود: حضور افراد متخصص، متعهد و دارای تجربه در زمینه‌های مرتبط با مدیریت شهری در شوراها می‌تواند موجب ارتقا و بهبود شرایط محیطی، عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهرها شود لذا نباید انتخابات شورای شهر و روستا، کم‌اهمیت در نظر گرفته شود و احراز صلاحیت نامزدهای این انتخابات باید با دقت صورت گیرد و خطوط قرمزی همچون تخلفات مالی و اعتقاد به نظام و انقلاب نبایستی گرفته شوند. البته این بدان معنا نیست که دایره صلاحیت‌ها آن‌قدر تنگ شود که بسیاری از افراد متخصص و متعهد نیز امکان حضور در این انتخابات را نداشته باشند و اعتبار و آبروی افراد باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین در جلسه روز یکشنبه با همین رویکرد، و با نظر ریاست مجلس و اعضای هیئت مرکزی نظارت، پس از مباحثات صورت گرفته تصمیم بر آن شد که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر، صلاحیت افرادی که استعلام آنها از کلیه مراجع نظارتی مثبت است، با امعان نظر از سوی هیات نظارت مورد تائید قرار گیرد.

 

نگاهداری در پایان عنوان داشت: به نظر می‌رسد با این تصمیم مشکل تعداد زیادی از داوطلبان رد صلاحیت شده بر طرف و صلاحیت آنها تائید شود تا شاهد حضور و مشارکت پرشور مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستا باشیم. 

 

دبیر کل حزب اعتمادملی در نامه به قالیباف چه نوشته بود؟

 

الیاس حضرتی، دبیرکل حزب اعتمادملی در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، نسبت به پاکسازی سیاسی گسترده نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا هشدار داد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، متن نامه الیاس حضرتی خطاب به محمدباقر قالیباف به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

جناب آقای دکتر قالیباف

 

با سلام و احترام

 

ابتدا ایام شهادت امام عدالت و جهاد و نوع­‌دوستی حضرت علی علیه‌­السلام را خدمت شما تسلیت عرض می­‌کنم و تقدیر خیر و صلاح برای شما و مردم کشورم را در این شب­‌های قدر آرزو می­‌کنم.

 

حتما در جریان نتیجه بررسی صلاحیت نامزدهای عضویت در شوراهای شهر و روستا قرار گرفته­‌اید. عملکرد هیات­‌های اجرایی و هیات­‌های نظارت انتخابات شوراهای شهر و روستا در این دوره به شکلی است که هیچ اسمی بهتر از «پاکسازی سیاسی» بر آن نمی‌­توان نهاد. مطابق اطلاعات دریافتی از سراسر کشور، تقریبا تمامی نامزدهای اصلاح‌­طلب و اعضای شوراهای شهر تایید صلاحیت شده در دوره قبل، در این دوره ردصلاحیت شده­‌اند. دامنه این قلع و قمع سیاسی دامن نیروهای اعتدالی و اصولگرایان منتقد را هم گرفته است و تنها افرادی تایید صلاحیت شده­اند که عمدتا به یک طیف خاص دردرون اصولگرایان گرایش دارند. این شیوه نظارت بر انتخابات شوراها، در هیچ دوره­ای سابقه و نمونه ندارد و بدعتی تازه در تاریخ انتخابات شوراها و نقطه منفی بارزی در عملکرد مجلس کنونی است.

 

شوراها غالبا کارکرد غیرحزبی و کمتر سیاسی داشته و مسئولیت سروسامان دادن به امور جاری شهرها و روستاها را بر دوش دارند. شوراها را باید مردمی‌­ترین نهاد حاکمیتی دانست که از متن مردم می‌­جوشد و اعضای آن را کسانی تشکیل می‌­دهند که در آزادانه‌­ترین شکل ممکن از سوی مردم انتخاب می‌­شوند. انتخابات شوراها را نمی‌توان مانند دیگر نهادهای حاکمیتی برگزار کرد و به همین دلیل، نظارت بر این انتخابات به مجلس شورای اسلامی سپرده شده است چرا که نمایندگان، منتخبان مردمند و نظارت آنان بر انتخابات شوراها، تداوم حضور همه سلایق سیاسی، مدیریتی، قومی و زبانی را تضمین می­‌کند. متاسفانه نوع نظارت اعمال شده در این دوره از انتخابات، خلاف فلسفه تشکیل شوراها بوده و به حذف بسیاری از نیروهای توانمند و کارآ منجر شده است چرا که با هدف پاکسازی سیاسی اعمال شده است.

 

جناب آقای قالیباف

 

صراحتا عرض می­‌کنم که این شیوه عملکرد غیرقابل دفاع در دوره مدیریت جنابعالی در مجلس شورای اسلامی، بیش از همگان به حساب شخص شما گذاشته خواهد شد و طبعا باید پاسخگوی اقدامات حذفی فراگیر هیات­‌های اجرایی و هیات­‌های نظارت در انتخابات شوراهای شهر و روستای این دوره باشید. یادآوری می­‌کنم که این شیوه عملکرد، امکان برگزاری یک انتخابات رقابتی را از میان بر می­‌دارد و میل مشارکت احزاب و جریان‌های سیاسی و عموم مردم در انتخابات را بشدت کاهش می­‌دهد. شاید برای نمایندگان این دوره مجلس که خود در یک انتخابات غیررقابتی و با حداقل میزان مشارکت مردم وارد مجلس شده‌­اند، نه رقابت در انتخابات شوراها مهم باشد و نه میزان مشارکت مردم اما واقعیت این است که بدون حضور مردم و رای بالای شرکت کنندگان در انتخابات، هیچ نهاد مردمی شکل منطقی خود را پیدا نمی­‌کند و طبعا قادر به انجام خدمات بزرگ نخواهد بود.  

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 

به عنوان دبیرکل یک حزب سیاسی اصلاح­‌طلب، اعتراض خود و همفکرانم را نسبت به عملکرد حذفی هیات‌­های نظارت بر انتخابات شوراها اعلام کرده و از شما درخواست می­‌کنم که به مسئولیت­‌های قانونی خود به شکل درست عمل کرده و پیش از آن که دیر شود، نسبت به تغییر رویه و تغییر نتایج بررسی صلاحیت­‌ها اقدام کنید تا از همه جریان‌های سیاسی و گرایش‌های مدیریتی در صحنه رقابت انتخاباتی حاضر شوند و انگیزه شرکت در انتخابات شوراها را در میان مردم ایجاد کنند. گزینش نیروهای توانمند برای شوراها تنها در چنین وضعیتی میسر است و الا باید انتظار داشته باشیم که با فقدان نیروهای کارآمد و متخصص، شوراهایی شکل گیرد که نه از توانایی لازم برای انجام مسئولیت خود برخوردار باشند و نه از حمایت رای مردم بهره ببرند و این نتیجه‌­ای است که جنابعالی به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی باید پاسخگوی آن باشید.

 

الیاس حضرتی

دبیرکل حزب اعتماد ملی

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها