8/3/2021
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
پیام جی 7 برای چین: غرب هنوز تمام نشده است

پیام جی 7 برای چین: غرب هنوز تمام نشده است

دو دیپلمات عضو گروه 7 اعلام کردند که 7 کشور ثروتمند دنیا روز گذشته درباره راهکارهایی تقابل با چین و روسیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

اعتمادآنلاین| گروه 7 در نشست اخیر خود بر روی موضوع چین و روسیه و نحوه تقابل با این دو کشور متمرکز بود.


به گزارش تسنیم به نقل از رویترر، دو دیپلمات عضو گروه 7 اعلام کردند که 7 کشور ثروتمند دنیا روز گذشته درباره راهکارهایی تقابل با چین و روسیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

این اجلاس در سال 1975 تاسیس شده با هدف بررسی بحرانهایی مانند تحریم نفتی اوپک تاسیس شد و در نشست کنونی علاوه بر موضوع پاندمی کرونا و تغییرات اقلیمی درباره واکنش به اقدامات کشورهایی مانند چین و روسیه نیز گفتگو شد.

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دولت فعلی جو بایدن روز دوشنبه گفته بود: هدف ما تلاش برای محدود کردن چین و یا سقوط این کشور نیست. به گفته وی غرب از "قوانین بین الملل بر اساس نظم" در برابر تلاشهای سرکوبگرانه هرکشوری ازجمله چین دفاع می کند.

 

روز سه شنبه محور گفتگوهای این نشست بر سر چین بود و در عصر سه شنبه نیز به موضوع روسیه ازجمله نحوه واکنش به مانورهای نظامی این کشور در مرزهای اوکراین و همچنین زندانی شدن الکس ناوالنی، منتقد کرملین پرداخته شد.

 

گروه 7 با اقتصاد 40 تریلیون دلاری، یک نهاد قدرتمند به شمار می رود که سه عضو آن قدرت هسته ای هستند. روسیه در سال 1997 به عضویت این گروه درآمد اما در 2014 پس از اشغال کریمه از آن اخراج شد. چین نیز به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا هرگز عضوی از این گروه نبوده است.

 

آنطور که مشخص است در بلند مدت واشنگتن و اروپا نگرانی های عمیقی درباره پکن و مسکو دارند؛ دو کشوری که معتقدند انتقادات غرب ناموجه و غیرسازنده است.

 

دولت کنونی آمریکا ترجیح میدهد که روابط پایدارتری با روسیه داشته باشد اما این مسئله تا اندازه زیادی به تصمیم ولادیمیر پوتین برای ارسال سیگنال مثبت به واشنگتن بستگی دارد. موضوع اوکراین یکی از محورهای بااهمیت برای آمریکاست؛

 

کشوری که بلینکن قصد دارد طی روزهای آتی سفری به آن داشته باشد. در همین رابطه بلینکن گفت: ما باردیگر بر حمایت قاطع خود از استقلال، اقتدار و تمامیت ارضی اوکراین را تاکید کردیم.

 

جلسه بعدی گروه 7 ماه آینده میلادی در بریتانیا برگزار خواهد شد و علاوه بر کشورهای عضو کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و بریتانیا وزرای کشورهای استرالیا، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی را نیز دعوت کرده است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها