6/17/2021
پنج شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
یک کشاورز بلژیکی بدون جنگ و خون‌ریزی 2 متر به کشورش اضافه کرد

یک کشاورز بلژیکی بدون جنگ و خون‌ریزی 2 متر به کشورش اضافه کرد

یک کشاورز مرزنشین بلژیکی با جابجایی علامت مرزی کشورش با فرانسه، سهوا باعث ایجاد جنجالی شد که ممکن است کار را به جاهای باریک بکشاند.

اعتمادآنلاین| این کشاورز اهل روستای ارکلین در جنوب بلژیک چند روز پیش یک تخته سنگ با قدمت 200 ساله را که علامت مرز میان کشورش با فرانسه بود جابجا کرد و 2 متر و 29 سانتی‌متر آن طرف‌تر گذاشت تا راه عبور تراکتورش باز شود، غافل از آن که با این کار مرز را به نفع بلژیک و به ضرر فرانسه جابجا کرده است.

 

به گزارش یورونیوز، چند روز پیش یک مورخ آماتور که در حال عبور از منطقه و مطالعه بود، متوجه شد که این قطعه سنگ 150 کیلویی جابجا شده و کمی عقب‌تر در خاک فرانسه گذاشته شده است. این سنگ در سال 1819 یعنی پس از شکست ناپلئون بناپارت در جنگ واترلو برای تعیین مرز فرانسه با بلژیک که در آن زمان جزئی از خاک قلمرو پادشاهی هلند بود، قرار داده شد. واترلو آخرین جنگ ناپلئون بود.

 

مرز فرانسه و بلژیک که حدود 620 کیلومتر امتداد دارد، به طور رسمی به موجب پیمان مرزی «کورتره» در سال 1820 ترسیم و ایجاد شد.

 

البته برخی از اهالی روستا بر خلاف روایت رسانه‌ای، می‌گویند که مرد کشاورز سنگ را از آن جهت جابجا کرده که به دنبال کشف گنج از روی نقشه‌ای قدیمی بوده است.

 

«داوید لاوو» شهردار ارکلین که شهر او نیز با این حرکت هم‌وطنش بزرگ‌تر شده، گفت که عامل این اقدام از نظر قانونی موظف است سنگ مرزی را سر جایش بگذارد زیرا این رویداد ممکن است «دردسر دیپلماتیک» ایجاد کند. وی گفت: «ما علاقه‌ای به گسترش شهر یا کشورمان نداریم. او بلژیک را بزرگتر و فرانسه را کوچکتر کرده است. این ایده خوبی نیست.»

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها