6/21/2021
دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
باخبری دولت از تغییر در اعداد بودجه؛ واقعاً بودجه 1400 تغییر کرده است؟
نماینده مجلس یازدهم اعطای مجوز تغییر بودجه به هیات رئیسه را تکذیب کرد؛ نماینده مجلس دهم از صبوری دولت گفت

باخبری دولت از تغییر در اعداد بودجه؛ واقعاً بودجه 1400 تغییر کرده است؟

نکته قابل تامل اینکه این نماینده مجلس در بخشی از اظهاراتش در شرایطی تاکید کرده که مشخص نیست جداول بودجه تغییر کرده باشند که امیرآبادی‌فراهانی از یک‌سو و خضریان از سوی دیگر تاکید کرده بودند که برخی جداول بودجه و ارقام در نظر گرفته شده برای تامین‌نظر شورای نگهبان تغییر پیدا کرده‌اند.

اعتمادآنلاین| حالا بیش از یک هفته از نخستین روزی که غائله تغییر در مفاد بودجه آن ‌هم بدون اطلاع نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مطرح شد، گذشته است. علی خضریان، نماینده عضو جبهه پایداری تهران از آن روز تاکنون فعالیت رسانه‌ای و توییتری خود را کمتر کرده و ترجیح داده گاهی اوقات سرنخ‌هایی را از تغییرات ایجاد شده در بودجه ارایه کند و همزمان اظهارات سایر نمایندگان حامی محمدباقر قالیباف و الیاس نادران، روسای مجلس و کمیسیون تلفیق را تکذیب کند. یکی از این نمایندگان احمد امیرآبادی‌فراهانی بود که تغییر در مفاد بودجه پس از تصویب در صحن علنی مجلس را پذیرفت ولی اعلام کرد که این تغییرات پس از آن از سوی کمیسیون تلفیق صورت گرفته که مجوز این مساله در نشست 27 اسفندماه 99 از صحن علنی مجلس گرفته شده اما خضریان این مساله را رد کرد. واکنشی که روز گذشته از جانب یکی دیگر از نمایندگان اصولگرای مجلس تکرار شد و ادعای امیرآبادی تکذیب تا کلاف سردرگم بودجه، همچنان تا حل و فصل و شفاف‌سازی نهایی راه بسیاری درپی داشته باشد.


به گزارش روزنامه اعتماد، محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون شورای مجلس یازدهم و یکی از اعضای کمیسیون تلفیق، شاید نخستین نماینده‌ای باشد که موضوع مجوز اهدا شده به هیات رییسه مجلس و هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق را روشن کرده تا خط بطلانی بکشد بر اظهارات نماینده قم. او به پایگاه خبری- تحلیلی اعتماد آنلاین گفته است: «اعضای کمیسیون تلفیق در یک رای‌گیری این مجوز را به اعضا هیات رییسه- و نه هیچ کس دیگری- دادند با توجه به طولانی شدن زمان بررسی بودجه، ردیف‌ها را مشخص و دوباره به نمایندگان اعلام کنند و رای نمایندگان و مجوز آن برای تغییر اولیه و مشخص شدن جداول بود اما درباره اینکه کمیسیون تلفیق مجوزی به هیات رییسه یا هر فردی دیگری داده باشد که اعداد داخل جداول که به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده است را تغییر دهند، به هیچ‌وجه چنین مجوزی داده نشده است.» نکته قابل تامل اینکه این نماینده مجلس در بخشی از اظهاراتش در شرایطی تاکید کرده که مشخص نیست جداول بودجه تغییر کرده باشند که امیرآبادی‌فراهانی از یک‌سو و خضریان از سوی دیگر تاکید کرده بودند که برخی جداول بودجه و ارقام در نظر گرفته شده برای تامین‌نظر شورای نگهبان تغییر پیدا کرده‌اند اما نکته اینجاست که امیرآبادی مدعی بود این تغییر با مجوز مجلس بوده که حالا آصفری هم آن را تکذیب کرده  است.


اینکه دولت از این تغییرات با خبر بود یا خیر، دیگر پرسش و ابهام موجود درباره بودجه است. ابهامی که غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده میانه‌روی مجلس دهم در گفت‌وگویی با اعتماد آنلاین به آن پاسخ داد؛ «به نظر می‌رسد به این موضوع که «دولت نسخه‌ای از بودجه را در دست دارد» توجه نشده و در جداول دست برده شده است که البته دولت نیز در ابتدای امر این مساله را فهمیده و در زمان دریافت بودجه برای اجرا به تفاوت اعداد واقف شده‌ است. بر اساس شنیده‌ها، دولت پس از مشاهده تغییرات بنا داشته است که با مجلس برخورد کند اما با وساطت‌ رییس مجلس و عده‌ای دیگر مواجه می‌شود. علاوه بر این به نظر می‌رسد برخی از ریش سفیدان قم و کشور نیز از دولت خواسته‌اند تا برای اصلاح دوباره اعداد بودجه در مجلس، تحمل و طمأنینه به خرج دهد.» جالب آنکه این نماینده پیشین مجلس اثرگذاری بودجه بر اجلاسیه دوم پارلمان را پیش‌بینی کرده و گفته «در صورتی که هیات رییسه و آقای نادران نتوانند این مساله را مدیریت کنند، حواشی آن بر نتیجه انتخابات هیات رییسه مجلس در اجلاسیه دوم تاثیرگذار خواهد بود» تا مخمصه خود ساخته بیش  از پیش عیان  شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها