10/26/2021
سه شنبه، ۰۴ آبان ۱۴۰۰
میزان فطریه سال 1400 چقدر است؟

میزان فطریه سال 1400 چقدر است؟

ماه مبارک رمضان امسال هم روزهای پایانی خود را سپری می‌کند. زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود. برای همین میزان زکات فطریه سال 1400 از سوی مراجع تقلید اعلام شد.

اعتمادآنلاین| از غروب شب عید فطر می‌تواند فطریه را بپردازد یا کنار بگذارد و بنابر احتیاط واجب، مکلّف باید فطریه را پیش از نماز عید بدهد، اما اگر نماز عید نمی‌خواند می‌تواند دادن فطریه را تا ظهر تأخیر بیاندازد و در صورتی که دسترسی به فقیر دارد کنار گذاشتن فطریه، کافی نیست؛ اما اگر تا ظهر دسترسی به فقیر نداشت، فطریه را کنار بگذارد و هرگاه دسترسی پیدا کرد به فقیر بدهد و اگر کنار نگذاشته باشد نیز بنا بر احتیاط واجب ساقط نمی‌شود و باید با قصد قربت و بدون نیت ادا و قضا، فطریه را بپردازد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، میزان زکات فطره 1400 از سوی دفاتر حضرات آیات مراجع تقلید علی سیستانی، ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، سیدمحمدعلی علوی گرگانی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، جعفر سبحانی، شبیری زنجانی و حسین وحید خراسانی مشخص شد.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله سیستانی 


از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد 21 هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی 100 هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، 75 هزار تومان تعیین شده است.

 

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی

 


زکات فطره قوت غالب گندم 20 هزار تومان


زکات فطره قوت غالب برنج 70 هزار تومان


کفاره روزه غیر عمد 5 هزار تومان


کفاره روزه عمد 300 هزار تومان

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی حسین نوری همدانی


بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی حسین نوری همدانی زکات فطره قوت غالب گندم 20 هزار تومان و زکات فطره قوت غالب برنج 75 هزار تومان است.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی محمدعلی علوی گرگانی


بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی محمدعلی علوی گرگانی زکات فطره قوت غالب گندم 20 هزار تومان و زکات فطره قوت غالب برنج 100 هزار تومان است.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی


بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی زکات فطره مبلغ معادل یک صاع (سه کیلوگرم) گندم یا برنج است.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی سبحانی


بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی سبحانی زکات فطره یک صاع (که تقریبا سه کیلو) گندم یا برنج یا جو یا خرما یا کشمش یا ذرت است.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی


بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی زکات فطره قوت غالب گندم 20 هزار تومان و زکات فطره قوت غالب برنج 75 هزار تومان است.

 

مبلغ فطریه 1400 از سوی آیت الله شبیری زنجانی


دفتر آیت‌الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید مبلغ 25 هزار تومان را برای زکات فطره هر نفر (به‌حساب قیمت گندم)در رمضان 1400 تعیین کرده است. با توجه به این که قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

 

مبلغ 6500 تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ 390هزار تومان را برای افطار عمدی هر روز، قبول می‌کند و به مصرف آن می‌رساند.

 

شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا 3کیلو و 600گرم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها