8/3/2021
سه شنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
صید بیش از 20 هزار تن کیلکا از دریای خزر
در سال 99 انجام شد؛

صید بیش از 20 هزار تن کیلکا از دریای خزر

یک مقام مسئول گفت: 20 هزار و 53 تن ماهی کیلکا در سال 99 از دریای خزر صید شد.

اعتمادآنلاین| مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: از این میزان صید ماهی کیلکا، 71 درصد سهم استان مازندران و 29 درصد سهم استان گیلان بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، مختار آخوندی، بیش از 95 درصد صید ماهی کیلکا در سال گذشته را مربوط به گونه معمولی و 2 تا 3 درصد گونه آنچوی عنوان کرد.

 

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها، صید کیلکا در استان گیلان 21 درصد افزایش و در استان مازندران 28 درصد کاهش داشته است.

 

آخوندی، علت کاهش صید کیلکا در استان مازندران را ناشی از شرایط آب و هوایی، کاهش ذخایر و کاهش دریاروی شناورها در شب دانست.

 

وی گفت: متوسط صید شناورها در شب در سال گذشته 16 درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان این که در سال 78 نزدیک به 95 هزار تن کیلکا از دریای خزر صید می‌شد، اظهار داشت: پس از ورود مهاجم شانه دار از دریای سیاه، ذخایر ماهی کیلکا رو به کاهش گذاشت.

 

وی خاطرنشان کرد که پیش از ورود مهاجم شانه دار به دریای خزر 90 درصد صید کیلکا از گونه آنچوی بود در حالی که اکنون ذخایر گونه آنچوی به حداقل رسیده است.

 

آخوندی گفت: برای حفظ ذخایر کیلکا، تعداد شناورها را از 200 فروند به 120 فروند تعدیل کرده ایم.

 

وی با اشاره به این که در حال حاضر 74 فروند شناور صید کیلکا فعال هستند، اذعان داشت: از این تعداد 44 فروند در استان مازندران و 30 فروند در استان گیلان فعالیت می‌کنند.

 

آخوندی گفت: ماهی کیلکا تقریباً در همه سال صید می‌شود، اما در مقطعی از فصل بهار به علت تخم‌ریزی، صید کیلکا ممنوع است و صیادان هم این ممنوعیت را رعایت می‌کنند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها