7/30/2021
جمعه، ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
مشکلات اقتصادی عامل اصلی خشونت در کشور است/ خشونت موضوع جدی کشور است/ راه‌حل خشونت اصلاح سیاست‌گذاری های کلان در کشور است
حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی:

مشکلات اقتصادی عامل اصلی خشونت در کشور است/ خشونت موضوع جدی کشور است/ راه‌حل خشونت اصلاح سیاست‌گذاری های کلان در کشور است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی گفت: نقش مشکلات اقتصادی در خشونت را نمی‌توان نفی کرد چرا که پایین بودن سطح رفاه جامعه باعث شده مردم عصبی‌تر شوند و پدیده‌ای به اسم خشونت در آن‌ها شکل بگیرد.

اعتمادآنلاین| حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به میزان افزایش خشونت‌های خانگی و قتل‌های خانوادگی گفت: خشونت یکی از جرائم دارای اولویت در کشور است و اگر نگاهی به پرونده‌های قضائی بیندازیم و آنها را رصد کنیم، دقیقا شاهد این وضعیت در کشور هستند ضمن اینکه آمار پزشکی قانونی نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد.

 

به گزارش مهر، او درباره دلایل افزایش خشونت میان خانواده‌ها بیان کرد: خشونت از دو بُعد قابل بررسی است، یکی به سیاست گذاری، تصمیمات نادرست و ناکارآمد در سطح کلان بازمی‌گردد که تاثیر مستقیم بر زندگی مردم می‌گذارد و دیگری مهارت‌های فردی یعنی کنترل خشم، مهارت ارتباطی، تصمیم گیری و حل مسئله، تاب آوری، مداخله در بحران و خودمراقبتی است که ما در این زمینه مشکل داریم، نشانه آن هم این است که وقتی در خیابان تصادف می‌کنیم اول یقه یکدیگر را می‌گیریم.

 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با تاکید بر اینکه یکی از دلایل قتل‌ها و خشونت‌های فعلی مربوط به تغییر ساختار خانواده است، گفت: ساختار خانواده فعلی دیگر مانند سابق نیست چون خانواده‌ها تحت تاثیر شرایط کلان جامعه از جمله مسائل اقتصادی قرار دارند، در کنار آن ناامیدی، فقدان نشاط، نبود سرمایه اجتماعی، تضعیف اعتماد اجتماعی، کاهش مولفه‌های سلامت اجتماعی، ضعف سواد سلامت روان از دیگر مسائلی‌ست که باعث تغییر ساختار خانواده ایرانی شده است.

 

او ادامه داد: در این میان مشکلات اقتصادی را نمی‌توان نفی کرد چرا که پایین بودن سطح رفاه جامعه باعث شده مردم عصبی‌تر شوند و پدیده‌ای به اسم خشونت در آنها شکل بگیرد حال برخی مواقع فرد عصبی می‌شود اما سعی می‌کند دیگر تکرار نکند یا برخی مواقع تحت عنوان یادگیری اجتماعی، خشونت را از دیگران آموزش می‌بینیم و به این ترتیب مانند زنجیره این خشونت منتقل می‌شود.

 

موسوی چلک در ادامه این گفتگو به تاثیر بحران کرونا در افزایش خشونت اشاره کرد و گفت: کرونا یک بحرانی است که بیش از اندازه در کشور طولانی شده و فشارها و استرس‌های فراوانی در مردم ایجاد کرده است حال کسانی تحت تاثیر این شرایط آسیب می‌بینند که توان مدیریت چنین شرایطی را ندارند. بعضی از این افراد به مواد مخدر، الکل و... پناه می برند و برخی رفتارهای خارج از شرایط عادی انجام می‌دهند یعنی سبک پرخاشگرانه مانند خودکشی، دگرکشی، خشونت خانگی، فرزندکشی، والدین کشی و... را برای حل مسئله خود انتخاب می‌کنند.

 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی خشونت در کشور را در مرز هشدار دانست و عنوان کرد: خشونت موضوع جدی کشور ماست به گونه‌ای که در معرض هشدار قرار دارد برای مثال ضرب و جرح بعد از سرقت دومین پرونده قضائی ایران را تشکیل می‌دهد و هر سال بیش از 600 هزار پرونده در پزشکی قانونی با موضوع ضرب و جرح تشکیل می‌شود هرچند که من معتقدم همه آمار این است و بسیاری از افراد درصورت ضرب و جرح به مراکز قضائی و انتظامی مراجعه نمی‌کنند درهرصورت این عوامل نشان می‌دهد خشونت در کشور موضوع جدی است که راه حل آن به سیاست گذاری‌های کلان برمی‌گردد.

 

موسوی چلک در پایان تاکید کرد: جدا از سیاست‌های کلان، مهارت‌های فردی راه حل دیگری برای کنترل خشونت در کشور است اما متاسفانه مردم کشور ما بهره‌برداری درستی از منابع اجتماعی کشور ندارند و نمی‌دانند اگر نتوانند خشم خود را کنترل کنند، اگر راهی برای حل مسئله خود نیابند باید با کجا تماس بگیرند برای مثال با اورژانس اجتماعی و 1480 آشنا نیستند البته ممکن است برخی افراد آنها را بشناسند اما فکر می‌کنند خودشان می‌توانند مشکلات و مسائل خود را حل کنند درحالی که مسائل اجتماعی وقتی کهنه می‌شوند، مزمن خواهند شد و مردم نباید از کمک گرفتن از مشاوره و مددکار غافل شوند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها