7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
صدور مجوزهای اکتشافی رکورد زد
در نخستین ماه سال جاری

صدور مجوزهای اکتشافی رکورد زد

در نخستین ماه سال جاری مجوزهای معدنی صادر شده در قالب پروانه اکتشاف و گواهی کشف، نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان قابل توجهی رشد کرده و تنها پروانه بهره‌برداری بوده که 11 فقره کمتر شده است.

اعتمادآنلاین| بر اساس گزارش وزارت صنعت و معدن و تجارت (صمت)، میزان صدور مجوزهای معدنی (به‌جز پروانه بهره‌برداری)، میزان اشتغال در معادن و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف افزایشی بوده است.   

 

به گزارش ایسنا، در فروردین ماه 1400 معادل 70 فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به 33 فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و بیشترین میزان افزایش صدور مجوزهای معدنی را به خود اختصاص داده است.

 

همچنین طی مدت مذکور سال جاری با افزایش 61.5 درصدی در صدور گواهی کشف معادن، 21 فقره از این مجوز معدنی صادر شده و این در حالی است در فروردین ماه سال 1399 تنها 13 فقره گواهی کشف صادر شده بود.

 

طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره‌برداری در نخستین ماه از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال تنها صدور مربوط به پروانه بهره‌برداری منفی شده و با افت 4.2 درصدی از 24 فقره به 23 فقره رسیده است.  

 

رشد بالغ بر 1087 درصدی در صرف عملیات اکتشاف

 

شایان ذکر است که سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف نیز در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 108.6 درصد افزایش یافته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در نخستین ماه امسال 53 میلیارد ریال است و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 26 میلیارد ریال صرف شده بود.

 

همچنین میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 31.9 درصدی داشته است. در فروردین ماه سال گذشته 232 نفر مشغول شدند اما در مدت مشابه سال جاری، میزان اشتغال در این حوزه به 306 نفر رسیده است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها