7/28/2021
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
صادرات زهر زنبور عسل به گرجستان
مدیرعامل صندوق صنعت زنبورداری خبرداد:

صادرات زهر زنبور عسل به گرجستان

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری از ایجاد تکنولوژی استحصال ملیتین از زهر زنبور عسل در ماه آینده خبر داد و گفت: به تازگی یک محموله 400 گرمی زهر زنبور عسل به گرجستان صادر شده است.

اعتمادآنلاین|  بهزاد بانکی‌پور  یکی از اقدمات مهم این صندوق را انتقال تکنولوژی به کشور دانست و افزود: ماده ملیتین از زهر زنبور عسل جداسازی می‌شود و در صنعت دارویی برای ساخت واکسن، دارو و کیت‌های تشخیص سرطان استفاده می‌شود.

 

به گزارش ایرنا، وی اضافه کرد: ماده ملیتین 60 درصد زهره زنبور عسل را تشکیل می‌دهد که هر میلیگرم آن در بازار جهانی 100 دلار قیمت دارد. 

 

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری اظهار داشت: در سال 95 توانستیم با ورود انتقال تکنولوژی تولید ژل رویال از چین به ایران، علاوه بر تجاری‌سازی این محصول، درآمدزایی خوبی برای زنبورداران ایجاد شده است.

 

وی گفت: همچنین با تلاش صندوق توانستیم در سال 95 تکنولوژی خمیرشیرین (کیک گرده) را از اسپانیا به ایران وارد کنیم که در افزایش تولید و کیفیت بالای محصول تاثیرگذار است.

 

بانکی‌پور یکی از مشکلات صنعت زنبورداری ایران را سنتی بودن و عملکرد غیرحرفه‌ای دانست و افزود: قبل از سال 95 در صنعت زنبورداری ایران از هیچ یک از محصولات جانبی صنعت زنبورداری از جمله عسل، ژل رویال، گرده گل، عسلک، بره موم و موم به صورت تجاری استفاده نمی‌شد در حالی که این محصولات می‌تواند درآمدزایی خوبی را برای تولیدکنندگان ایجاد کند.

 

وی تصریح کرد: همچنین اخیرا نخستین شتاب دهنده صنعت زنبورداری با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان جهت توسعه محصولات جانبی و رشد صنعت زنبورداری ایجاد شده است.

 

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری با بیان اینکه در دنیا از محصولات اصلی زنبورعسل 40 تا 50 محصول جانبی تولید می‌شود، اظهار داشت: اکنون تولید محصولات جانبی عسل در ایران رو به افزایش است به طوری که با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش تحقیق و توسعه جزو کشورهای تولیدکننده ژل رویال و مصرف آن در شرکت‌های دارویی آرایشی هستیم.

 

وی افزود: با ارتقای صنعت زنبورداری و مشارکت شرکت‌های دارویی و آرایشی اکنون علاوه بر تولید محصولات قرص مکمل ژل رویال، کرم دست ژل رویال، به دنبال تولید کرم ضد پیری، جوان‌سازی و کرم ضدالتهاب و درد از محصولات جانبی عسل هستیم.

 

بانکی‌پور عسل ایران را از لحاظ تولید بین رتبه سوم تا چهارم دنیا دانست و گفت: اکنون کشورهای چین، آمریکا، ترکیه و ایران رتبه‌های اول تا چهارم تولید عسل دنیا را دارند که باید از این صنعت مهم و تاریخی حفاظت کرد.

 

صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری از سال 93 با سرمایه 20 میلیارد تومان شروع به کار کرد و اکنون 250 تعاونی و اتحادیه زنبورداری عضو این صندوق هستند.

 

 براساس آمارها در سال 99 اکثر زنبوردارانی که در سرشماری سال 1398 شرکت داشتند، دفترچه یا شناسنامه زنبورداری دریافت کردند که این دفترچه به عنوان اوراق بهادار محسوب می‌شود و قابلیت‌های مختلفی از جمله دریافت تسهیلات بانکی را دارد اما به دلیل شیوع کرونا، سرشماری سال 1399 انجام نشد.

 

در سال 98 نزدیک  112 هزار و 500 تن عسل، سه تن و 300 گرم  ژل رویال، 285 تن گرده گل، 124 تن بره موم و 2 هزار و 220 تن موم در کشور تولید شد.

 

بر اساس آخرین سرشماری سال 98، حدود 98 هزار زنبورستان و نزدیک به 10 میلیون و 600 هزار کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد  و ایران به لحاظ تعداد کلنی زنبورعسل و میزان تولید عسل در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها