7/28/2021
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰
ترکیه 20 میلیون گردشگر کم آورد!

ترکیه 20 میلیون گردشگر کم آورد!

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه اظهار کرد: اقتصاد ترکیه در سال‌های گذشته بخش مهمی از درآمدزایی خود را حول محور گردشگری بنا کرده اما پس از شیوع کرونا و به دنبال کاهش جدی مسافرت‌ها، اقتصاد این کشور با آسیبی جدی مواجه شد و 20 میلیون گردشگر از برنامه سالانه خود عقب افتاده است.

اعتمادآنلاین| رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید همسایه غربی ایران 20 میلیون گردشگر از برنامه سالانه خود عقب افتاده است.

 

به گزارش ایسنا جلال ابراهیمی ، اظهار کرد: اقتصاد ترکیه در سال‌های گذشته بخش مهمی از درآمدزایی خود را حول محور گردشگری بنا کرده اما پس از شیوع کرونا و به دنبال کاهش جدی مسافرت‌ها، اقتصاد این کشور با آسیبی جدی مواجه شد.

 

وی با بیان اینکه ترکیه برای سال 2021 برنامه ریزی کرده بود که پذیرای 50 میلیون توریست باشد، بیان کرد: در حال حاضر ترکیه حتی به 30 میلیون گردشگر نیز راضی خواهد بود. در سال 2020 که اوج شیوع کرونا بود، تعداد کل گردشگرانی که به ترکیه رفتند تنها حدود 13 میلیون نفر بودند که این عدد یک سوم سال 2019 بود و رکودی جدی را در این زمینه برای ترک‌ها به ثبت رساند.

 

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اشاره به کاهش جدی توریست‌های آلمانی و روسی در ترکیه، گفت: تنها از این کشورها حدود 15 میلیون توریست در سال‌های قبل به ترکیه رفته بودند اما امروز این تعداد به پایین‌ترین حد خود رسیده است. در کنار آن کشورهای شرق آسیا به عنوان رقبای ترکیه در حوزه گردشگری برای به دست آوردن این بازار تلاش می‌کنند.

 

ابراهیمی درباره میزان درآمد دولت ترکیه از محل ورود گردشگران خارجی نیز توضیح داد: ترکیه در سال 2019 حدود 45 میلیون گردشگر خارجی را پذیرایی کرد. اگر درآمد میانگین هر توریست را 2000 دلار تخمین بزنیم، این کشور در یک سال 90 میلیارد دلار از این حوزه درآمد داشت اما در دو سال گذشته با کاهش تعداد مسافران سقوطی عجیب در درآمدهای این بخش به دست آمده است.

 

وی ادامه داد: در سال 2019 هفت میلیون توریست از روسیه، پنج میلیون توریست از آلمان و دو و نیم میلیون توریست از انگلستان به ترکیه رفته بودند اما شرایط به گونه‌ای پیش رفته که انگلستان امسال حتی مجوز حضور دو تیم فوتبال این کشور برای حضور در ترکیه را نیز صادر نکرد. فعالان اقتصادی و صاحب نظران ترکیه معتقدند اگر در کوتاه مدت راه حلی برای کاهش سفرها پیدا نشود، اقتصاد ایران با بحران‌های متعدد رو به رو خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، از ماه‌های پایانی سال 2019 که نخستین نمونه از ویروس کرونا در چین مشاهده شد، تمام کشورهای جهان با مشکل شیوع کرونا مواجه شدند و به منظور کاهش سرعت شیوع، سفرهای توریستی به شکلی قابل توجه کاهش یافت.

کشورهای گردشگر پذیر امیدوارند با افزایش سرعت واکسیناسیون علیه کرونا، در ماه‌های آینده بار دیگر توان پذیرش مسافران جدید را پیدا کنند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها