6/15/2021
سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
هیچ‌گاه تئوری و نظریه دشمنی با شیعیان را نداشته‌ایم
سخنگوی طالبان:

هیچ‌گاه تئوری و نظریه دشمنی با شیعیان را نداشته‌ایم

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با اشاره به تشدید حملات و نگرانی اهل تشیع در افغانستان گفت که زندگی برادرانه ما در کنار اهل تشیع موضوع جدیدی نیست، امارت اسلامی همه مردم افغانستان را جزئی از وجود خود می‌داند بنابراین هیچ تئوری و نظریه دشمنی با شیعیان ندارد.

اعتمادآنلاین| سخنگوی طالبان اعلام کرد که «امارت اسلامی» همه مردم افغانستان را جزئی از وجود خود می‌داند بنابراین هیچ تئوری و نظریه دشمنی با شیعیان ندارد، در گذشته نیز برادرانه در کنار اهل تشیع زندگی کرده‌ایم.


به گزارش تسنیم، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان با اشاره به تشدید حملات و نگرانی اهل تشیع در افغانستان گفت که زندگی برادرانه ما در کنار اهل تشیع موضوع جدیدی نیست، امارت اسلامی همه مردم افغانستان را جزئی از وجود خود می‌داند بنابراین هیچ تئوری و نظریه دشمنی با شیعیان ندارد.

 

وی در ادامه مدعی شد که «امارت اسلامی» به نمایندگی از مردم افغانستان، مبارزه 20 ساله علیه اشغال آمریکایی را به پیش برده است و مردم مسلمان این کشور اعم از این که به کدام قوم و یا مذهب مرتبط هستند در کنار یکدگیر جهاد کرده‌اند.

 

مجاهد همچنین افزود: همه مردم افغانستان در جهاد علیه اشغال با ما همراه بودند و اکنون نیز امارت اسلامی همه اقشار مردم را جزئی از وجود خود می‌داند.

 

سخنگوی طالبان تاکید کرد که «اهل تشیع جزئی از هموطنان ما هستند، برادر ما هستند، مشکلی نخواهند داشت، حقوق آنها بر اساس قوانین نافذه افغانستان تضمین خواهند شد. ما سالیان سال با مردم اهل تشیع و سایر اقوام باوجود تفاوتهایی که در مردم هست، برادرانه زندگی کردیم و این چیز جدیدی نیست».

 

وی افزود: «ما نظریات متفاوتی نداریم، تئوری و باورهای متعصبانه و تفکر ستیز علیه قوم و مذهب خاصی نداریم. به عنوان مسلمان برادرانه زندگی می‌کنم. همه هموطنان ما حق دارند که در افغانستان زندگی کنند و از حقوق شهروندی برخوردار باشند».

 

ذبیح الله مجاهد اظهار داشت که «هیچ کس نباید نگران باشد، همین حال نیز در ولایت‌های مرکزی افغانستان هموطنان هزاره و شیعه با ما هم صدا هستند، نشست‌ها و شوراهایی داریم و همواره ارتباطات نیکی داریم و از این به بعد نیز خواهیم داشت».

 

وی درباره کسانی که در نیروهای نظامی افغانستان حضور دارند نیز گفت که «از طرف طالبان هیچ خطری وجود ندارد اگرچه برخی از افراد از اقوام مختلف در سال‌های گذشته در اشغال سهیم بودند اما از این پس همه را تحت عفو قرار می‌هیم و البته به هیچ نوع شورشی نیز اجازه نمی‌دهیم. کسانی که اسلحه به دوش دارند باید سلاح بر زمین بگذارند و بدون هراس به زندگی عادی بازگردند. حقوق همه حفظ خواهد شد».

 

با توجه به اظهارات گذشته ضد شیعی و قومی «ملاعبدالمنان نیازی» از فرماندهان سابق طالبان نسبت به قوم هزاره، سخنگوی طالبان درباره نگرانی‌ها پس از تصرف مناطق شیعه نشین تصریح کرد که این نگاه درست نیست، اقوام هزاره و شیعیان هموطنان و برادران ما هستند و در حقوق شهروندی برابر هستند، ما به عنوان مسلمان در افغانستان زندگی خواهیم کرد و کسی تفاوت بردیگری نخواهد داشت.

 

ذبیح الله مجاهد ادامه داد که در افغانستان نظامی ساخته می‌شود که همه نمایندگان خود را خواهند داشت و از حقوق برابر مستفید خواهند شد، تلاش می‌شود که کشورمان یکپارچه و متحد باشد و تمام اقوام و مذاهب به عنوان یک بازوی واحد، این کشور را آباد کنند.

 

سخنگوی طالبان افزود که تلاش می‌کنیم تا از 40 سال جنگ خارج شویم و کشوری آرام و قابل اطمینان برای همه داشته باشیم. اطمینان می‌دهیم که هیچ کسی نگرانی نداشته باشد، تبلیغات منفی در 20 سال گذشته بسیار خصمانه و برای تخریب و تشویش اذهان صورت گرفته است که باید تغییر کند در حالی که هیچ مشکلی وجود نداد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها