7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
درباره پرونده اف-35 با بایدن گفتگو می‌کنم
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه:

درباره پرونده اف-35 با بایدن گفتگو می‌کنم

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که در دیدارش با «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد درباره پرونده جنگنده‌های اف-35 و دیگر مسائل نظامی و دفاعی رایزنی کند. 

اعتمادآنلاین|  رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دیدار با رئیس جمهور آمریکا در بروکسل درباره مسائل نظامی و دفاعی میان دو کشور رایزنی خواهد کرد.
 

به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که در دیدارش با «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد درباره پرونده جنگنده‌های اف-35 و دیگر مسائل نظامی و دفاعی رایزنی کند. 

 

دولت آمریکا اردیبهشت ماه گذشته به طور رسمی ترکیه را به خاطر خریداری سامانه دفاع موشکی «اس-400» از روسیه از برنامه تولید جنگنده های اف-35 کنار گذاشت.

 

اردوغان که برای شرکت در نشست سران عضو ناتو به بروکسل سفر خواهد کرد قرار است در حاشیه این نشست با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، نخست وزیر یونان و همچنین ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو دیدار و گفت‌وگو کند.

 

ناظران سیاسی دیدار اردوغان با بایدن را به دلیل افت و خیزهای زیاد در روابط میان آنکارا و واشنگتن طی سالهای گذشته مهمتر از بقیه دیدارها ارزیابی می‌کنند.

 

روابط ترکیه و آمریکا طی چند سال گذشته، بر سر مسائلی همچون حمایت های آمریکا از کردها که ترکیه آنها را گروه های تروریستی می خواند و همچنین اختلافات شدید در خصوص خریدهای تسلیحاتی ترکیه از روسیه بویژه سامانه دفاع هوایی اس 400، کنار گذاشتن ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های اف-35 به دلیل خرید تسلیحات روسی و به رسمیت شناخته شدن کشتار ارامنه از سوی آمریکا از سوی نظامیان امپراتوری عثمانی با فراز و فرودهای زیادی روبه رو بوده است.

 

پیش از این لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به صورت تلفنی با وزیر دفاع آمریکا گفت‌وگو و بر اهمیت روابط دفاعی میان دو کشور تاکید کرده بود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها