7/26/2021
دوشنبه، ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
اسکوچیچ – کاتانچ؛ شطرنج 2 هموطن سابق

اسکوچیچ – کاتانچ؛ شطرنج 2 هموطن سابق

بازی امشب محل تقابل 2 مربی از فوتبال اروپای شرقی است. یکی دراگان اسکوچیچ که سرمربی تیم ملی ایران است و دیگری سرچکو کاتانچ که هدایت تیم ملی عراق را برعهده دارد. مربیانی که هر دو متولد یوگسلاوی سابق هستند و در واقع هموطن به شمار می‌روند ولی در حال حاضر اسکوچیچ ملیتی کروات دارد و کاتانچ هم اسلونیایی است ولی با این حال آنها از لحاظ جغرافیای فوتبالی، مربیانی شبیه به هم و از کلاس فوتبال یوگسلاوی به شمار می‌روند.

اعتمادآنلاین| بازی امشب محل تقابل 2 مربی از فوتبال اروپای شرقی است. یکی دراگان اسکوچیچ که سرمربی تیم ملی ایران است و دیگری سرچکو کاتانچ که هدایت تیم ملی عراق را برعهده دارد. مربیانی که هر دو متولد یوگسلاوی سابق هستند و در واقع هموطن به شمار می‌روند ولی در حال حاضر اسکوچیچ ملیتی کروات دارد و کاتانچ هم اسلونیایی است ولی با این حال آنها از لحاظ جغرافیای فوتبالی، مربیانی شبیه به هم و از کلاس فوتبال یوگسلاوی به شمار می‌روند.

 

شباهت دیگر اسکوچیچ و کاتانچ به پست زمان بازیگری آنها برمی گردد که هر 2 هافبک بوده‌اند. با این حال، تفاوت‌های آنها در زمان بازی و مربیگری بیشتر است. اسکوچیچ که 52 سال دارد، در دوران فوتبالی‌اش در کرواسی برای باشگاه فوتبال رییکا، در اسپانیا برای باشگاه‌های فوتبال لاس پالماس و کامپوستلا و در امارات متحده عربی برای اتحاد بازی کرد. او اولین بازیکنی بود که از لیگ فوتبال کرواسی به خارج از کشور رفت و به بازی حرفه‌ای مشغول شد ولی با این حال هرگز نتوانست برای تیم ملی کرواسی به میدان برود.

 

در مقابل، کاتانچ در باشگاه‌ها و لیگ‌های معتبرتری به میدان رفت. او 5 فصل در سری A ایتالیا برای سمپدوریا بازی کرد و 4 جام قهرمانی با این تیم به دست آورد. او پیش از آن هم در پارتیزان بلگراد و دینامو زاگرب به میدان رفت و حضور در بوندسلیگا را هم با بازی برای اشتوتگارت تجربه کرد. کاتانچ 31 بازی برای تیم ملی یوگسلاوی انجام داد و پس از آن هم در 5 بازی برای تیم ملی اسلوونی به میدان رفت.

 

اسکوچیچ دوران مربیگری‌اش را با رییکا کرواسی آغاز کرد و سپس در اینتربلوک لیوبلیانا اسلوونی، العربی کویت و النصر عربستان ادامه داد و در ادامه با حضور در ایران روی نیمکت ملوان، فولاد، خونه‌به‌خونه و صنعت نفت آبادان نشست تا اینکه 17 بهمن 1398 به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد و تاکنون 6 برد از 6 بازی کسب کرده است. کاتانچ هم مربیگری را با گوریتسا اسلوونی آغاز کرد و سپس هدایت تیم ملی اسلوونی، المپیاکوس و در ادامه باز روی نیمکت تیم‌های ملی مقدونیه، امارات و اسلوونی نشست. او از 13 شهریور 97 تاکنون هدایت عراق را بر عهده دارد و در 37 بازی، 20 برد، 13 تساوی و 4 باخت داشته است. اسکوچیچ 3 قهرمانی در دوران مربیگری اش کسب کرده ولی کاتانچ قهرمانی در قامت مربی نداشته است، هر چند که تجربه ملی‌اش بیشتر است و باید دید در این شطرنج کدام یک از آنها پیروز می‌شوند؟

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها